Liečba a odstraňovanie bradavíc - aké sú možnosti?
Liečba a odstraňovanie bradavíc - aké sú možnosti?
Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková
4 minúty čítania

  • Bradavice u detí sú pomerne častým javom. 
  • Existuje mnoho typov bradavíc a takisto spôsobov ich liečby alebo celkového odstránenia. 
  • Preto netreba panikáriť.

Do obľúbených

Liečba a odstraňovanie bradavíc - aké sú možnosti?

Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková
4 minúty čítania

  • Bradavice u detí sú pomerne častým javom. 
  • Existuje mnoho typov bradavíc a takisto spôsobov ich liečby alebo celkového odstránenia. 
  • Preto netreba panikáriť.

Do obľúbených

Bradavice predstavujú častú vírusovú infekciu kože, ktorá je spôsobená ľudským papilomavírusom. Postihuje asi 10 % celkovej populácie, častejšie deti.

Vírusy sa prenášajú priamym kontaktom alebo z kontaminovaných predmetov, na ktorých prežívajú v teplom a vlhkom prostredí (šaty, bazény, sprchy). Do kože vstupujú obvykle drobnými poraneniami a trhlinkami. Inkubačná doba od nakazenia vírusom do vytvorenia bradavice je 1 - 6 mesiacov, niekedy i dlhšie.

Nie je bradavica, ako bradavica...

Bežné (všeobecné) bradavice

Môžeme vidieť najmä na chrbtoch rúk, prstov a okolo nechtov, ale môžu sa objaviť kdekoľvek, vzácne i na sliznici pier či nosa. Vyzerajú ako hrboľaté nádory farby kože s drsným povrchom. Okolo nechtov a pod nechtami bývajú často podráždené, infikované a horšie reagujú na liečbu.

Ploché bradavice

Bývajú hlavne na tvári, krku, rukách a nohách. Sú to väčšinou mnohopočetné hladké, ploché pupienky farby kože až svetloružové či hnedé, veľkosti 2 - 5 mm.

Bradavice na plochách nôh 

Sú často bolestivé a náročné na liečbu. Vyskytujú sa hlavne v miestach maximálnej záťaže chodidla a tlakom pri chôdzi zarastajú hlboko do kože. Rodičia ich niekedy zamieňajú za kurie oká alebo mozole.

Ako sa bradavice liečia?

Podľa niektorých štúdii až 2/3 bradavíc spontánne miznú v priebehu 2 rokov. Viac-menej pretrvávajúce, mnohopočetné alebo bolestivé bradavice vyžadujú často zdĺhavú liečbu, ktorá spočíva v celkovom zničení bradavice. Vzhľadom k tomu, že papilomavírus môže v koži pretrvávať, niekedy dochádza k recidívam – k návratu ochorenia.

Liečba kyselinou salicylovou a mliečnou

Na začiatku ochorenia je možné využiť bezbolestnú aplikáciu prostriedkov s kyselinou salicylovou alebo kyselinou mliečnou, ktoré postupne odlučujú vrstvy zrohovatelej kože na bradavici. Nutná je pravidelná aplikácia 1x denne, najlepšie večer po kúpeli v teplej vode, kedy bradavica zmäkne a lokálne prípravky do nej prenikajú lepšie. Pokiaľ nie je zaznamenaný žiadny efekt v priebehu 6 týždňov, netreba očakávať ďalšie zlepšenie a je vhodné zvážiť iný druh terapie.

Mrazenie tekutým dusíkom

Mrazenie tekutým dusíkom (kryalizácia) vedie k vzniku pľuzgierov, ktorých obsah (niekedy s prímesou krvi) odlúči bradavicu od spodiny. Do druhého dňa po zákroku sa neodporúča kontakt s vodou. Pľuzgier sa zahojí v priebehu 7 - 10 dní. U bradavíc okolo nechtov a na plochách nôh je potrebné aplikáciu dusíka niekoľkokrát opakovať v intervaloch 3 - 4 týždňov, pokiaľ bradavice úplne nezmiznú.

Voľne predajné prostriedky

Podobne ako ošetrenie tekutým dusíkom pôsobí aj voľne predajný prostriedok Bradavičník, aj keď efekt je podľa skúseností pacientov výrazne menší. Na najnovšie voľne predajné prostriedky na liečbu bradavíc sa opýtajte svojho lekárnika.

Liečba laserom

Laserové centrá ponúkajú ošetrenie bradavíc pulzným farbivovým laserom alebo CO2 laserom. Pri lokalizácii na rukách sú obvykle potrebné 3 - 4 ošetrenia, na plochách nôh je nutné previesť zákrok viackrát. Je potrebné počítať s tým, že 1 ošetrenie stojí v súčasnej dobe pacienta okolo 50 €.

Chirurgická liečba

Chirurgické odstránenie v lokálnej anestézii vyžadujú niektoré bradavice na plochách nôh. Hojenie rany je však práve v tejto lokalite náročné a zdĺhavé a recidívy sú pomerne časté.

Ľudové liečiteľstvo

V ľudovom liečiteľstve je obľúbený lokálne aplikovaný cesnak či cibuľa v octe, šťava z vňate lastovičníka alebo olej z austrálskeho čajovníka (tea tree).

Homeopatia

Využíva výťažky thuje.

pamätajte

Pri domácej liečbe je vhodné diagnózu potvrdiť u lekára, je však nutné pamätať na to, že do vyliečenia nesmie ísť dieťa do bazéna.

Podpora liečby

Pretože bradavice často vznikajú ako odpoveď na zníženú imunitu, odporúčajú sa ako doplnok vyššie uvedenej liečby multivitamínové a multiminerálové prípravky alebo echinacea na podporu obranyschopnosti organizmu.

Moluska nie je bradavica

U batoliat a predškolákov, ktorí chodia do bazénu, sa veľmi často stretávame s drobnými, mnohopočetnými bradavičkami s hladkým povrchom a „jamkou“ v strede. Ide o tzv. molusku, spôsobenú iným typom vírusu (poxvírus). Aj keď u molusiek existuje možnosť spontánneho vyhojenia, skôr dochádza k množeniu a šíreniu po koži, a preto je ich nutné opakovane chirurgicky odstraňovať ostrou lyžičkou.
Samotný zákrok býva bolestivý a je nutné ho vo väčšine prípadov opakovať, preto odporúčame pred výkonom miestnu aplikáciu znecitlivujúceho krému (Emla), ktorý oblasť dokonale znecitliví.

Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie detské choroby

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa Detská imunita
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa Detská imunita
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa