Dovolenka s dojčaťom na jednotku! 8 tipov ako ju zvládnuť
Dovolenka s dojčaťom na jednotku! 8 tipov ako ju zvládnuť
Mgr. et Mgr. Jitka L.
3 minúty čítania

  • Základom dovolenky s dojčaťom alebo batoľaťom je plánovanie a dodržiavanie jednoduchých pravidiel. 
  • Prečítajte si našich 8 tipov, na čo sa zamerať.

Do obľúbených

Dovolenka s dojčaťom na jednotku! 8 tipov ako ju zvládnuť

Mgr. et Mgr. Jitka L.
3 minúty čítania

  • Základom dovolenky s dojčaťom alebo batoľaťom je plánovanie a dodržiavanie jednoduchých pravidiel. 
  • Prečítajte si našich 8 tipov, na čo sa zamerať.

Do obľúbených

1. Príprava - transport a destinácia podľa pohodlia dojčaťa

Zamerajte sa na výber destinácie, jej vzdialenosť a čím budete cestovať. Ako prvé by ste mali mať na pamäti pohodlie dieťaťa - nie vaše. Preto dobre zvážte, kam vycestovať, či dáte prednosť exotike, alebo radšej zostanete u nás na Slovensku. Vopred sa informujte, ako to v konkrétnej krajine vyzerá so stravovaním, pitnou vodou a ubytovaním, aby vás nič nezaskočilo.

2. Čo zabaliť

Vopred si pripravte zoznam vecí, ktoré budete potrebovať (nemusíte voziť všetko, čo inak využívate každý deň). Určite nezabudnite na lekárničku! Pozrite sa, či ste si zabalili skutočne všetko.

3. Očkovanie

Skontrolujte, či má dieťa všetky povinné očkovania za sebou. A pouvažujte o nepovinnom očkovaní, napríklad proti kliešťovej encefalitíde a pod. Ak cestujete do exotických krajín, poraďte sa aj o ďalších očkovaniach.

4. Pozor na nevoľnosť

Cestovná nevoľnosť, tzv. kinetóza, sa u dojčiat prejavuje nepokojom a plačom, u väčších batoliat pocitmi na zvracanie či zvracaním, bolesťami bruška. Ak dieťa trpí cestovnou nevoľnosťou, pred jazdou mu dajte zjesť niečo ľahšie (nie sú vhodné tučné jedlá, čokoláda a podobne). Väčšiemu dieťaťu už môžete dať liek proti nevoľnosti, o vhodnosti použitia sa poraďte s lekárom.

Ak predsa len dôjde k nevoľnosti, zastavte a použite navlhčený uterák alebo plienku na osvieženie. Pre istotu majte po ruke aj mikroténové vrecká na zvracanie.

5. Kto sa hrá, nevystrája

Nezabúdajte na to, že počas dovolenky by ste mali zabezpečiť zábavu pre deti. Niekedy je to ťažké, ale nie je nič horšie, než nudiace sa a mrnčiace dieťa. Zbaľte mu preto obľúbené hračky, DVD prehrávač, knižky a hry. S obľúbenou hračkou aj cesta ubehne rýchlejšie.

6. Jedálniček na dovolenke

Zdravá a vyvážená strava má byť samozrejmosťou aj na dovolenke. Správny jedálniček má obsahovať dostatok obilnín (hlavne v podobe kaší), mäsa, ovocia, zeleniny a tiež mlieka.

Špeciálne batoľacie mlieka obohatené o LCP mastné kyseliny a prebiotiká GOS a FOS nielen dodajú vášmu dieťatku všetky potrebné živiny, ale tiež podporujú zdravú črevnú mikroflóru, ktorá je základom pre silnú imunitu.

Na čo si dať pozor pri stravovaní na dovolenke?

7. Kúpanie

Kúpte sa s deťmi len v kvalitnej vode, pozor na rybníky so sinicami, chlórované bazény a pod., ktoré škodia citlivej detskej pokožke. Aby ste predišli úrazom, nenechávajte dieťa nikdy pri vode samotné a do mora vstupujte len v špeciálnej obuvi.

8. Starostlivosť o pokožku

Detská koža je citlivejšia než pokožka dospelých. Do 3 rokov deti nevystavujte priamemu slnku a neopaľujte ich, pri pobyte pri vode ich natierajte vhodným opaľovacím prípravkom.

Mohlo by vás zaujímať: Ako sa správne starať o detskú pokožku v lete?

Cestujete autom?

Plánovanie trasy
Trasu si vopred naplánujte, aby ste sa vyhli neočakávaným situáciám. Ak máte navigáciu, skontrolujte si, či funguje. Pripravte si mapu aj popis cesty, tak bude všetko ľahšie. Vždy buďte pripravení na všetky možné eventuality, napríklad oneskorenie, nehodu na diaľnici a podobne.

Kedy cestovať
Ak cestujete v letných mesiacoch s malým dieťaťom, potom je vhodnejšie zvoliť cestovanie cez noc, kedy je chladnejšie a dieťa obvykle spí. Cestujete cez deň? Potom často zastavujte a robte si prestávky. Určite neodporúčame počas cesty autom vetrať, dieťa by mohlo prechladnúť.

Pozor na klimatizáciu

 Teplotu nastavte tak, aby bola maximálne 4 až 5 stupňov pod vonkajšou teplotou. Chladný vzduch by nikdy nemal fúkať na dieťa, a to ani v prípade, že sedí na zadnom sedadle.

Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
Přidejte s k nám!
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Cestovanie s deťmi Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Cestovanie s deťmi Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Nový e-shop - CHCEM ZĽAVU