Čo treba vybaviť po pôrode
Čo treba vybaviť po pôrode
 Andrea Řepová Andrea Řepová
3 minúty čítania

Bábätko je na svete a vy iste cítite veľa lásky a eufórie. Ale po pôrode vás okrem tých krásnych chvíľ čakajú aj najrôznejšie organizačné záležitosti.

Do obľúbených

Čo treba vybaviť po pôrode

 Andrea Řepová Andrea Řepová
3 minúty čítania

Bábätko je na svete a vy iste cítite veľa lásky a eufórie. Ale po pôrode vás okrem tých krásnych chvíľ čakajú aj najrôznejšie organizačné záležitosti.

Do obľúbených

Oficiality po príchode z nemocnice

1. Rodný list bábätka

Bábätko potrebuje svoj rodný list - to treba zariadiť na matrike. Táto záležitosť je väčšinou práve na oteckovi . Potrebuje k tomu občianske preukazy oboch rodičov, s ktorými príde na matriku v meste, kde sa bábätko narodilo (nie je to teda podľa miesta trvalého bydliska, ale podľa miesta narodenia - teda pôrodnice, napríklad ak sa dieťa narodí na Kramároch, príslušná matrika je v Bratislave-Novom Meste). Rodný list by mal zariadiť otecko ešte v čase, keď ste v pôrodnici. 

2. Kontaktujte pediatra

Hneď po návrate z pôrodnice informujte svojho detského lekára o narodení bábätka (toho by ste už mali mať vybratého dávno pred pôrodom, pretože v pôrodnici budú požadovať meno pediatra, ktorému nahlásia vaše prepustenie z pôrodnice ). Pediatra musíte kontaktovať do 24 hodín, pokiaľ ste prepustení cez víkend alebo sviatok, tak stačí pediatra kontaktovať najbližší pracovný deň.

Dohovoríte si s ním prvú návštevu u vás doma alebo v ambulancii, kde lekár dieťatko skontroluje a urobí prvú prehliadku. Pri návšteve mu dáte prepúšťaciu správu z pôrodnice a prichystajte si tiež rodný list bábätka, očkovací preukaz a svoju prípadne novorodencovu kartičku poistenca. Lekár totižto môže predpísať bábätku lieky (napr. vitamín D).

3. Zdravotná poisťovňa a kartička poistenca pre bábätko

Dieťa je odo dňa narodenia ošetrované na kartičku zdravotnej poisťovne matky. Najneskôr do 60 dní je však nutné vybrať zdravotnú poisťovňu, v ktorej bude dieťa poistené. Budete k tomu potrebovať rodný list dieťaťa a matkin občiansky preukaz. Niektoré poisťovne umožňujú vykonávať registráciu aj poštou, odporúčame si jej vykonanie vždy telefonicky overiť na infolinke danej zdravotnej poisťovne. Zmenu zdravotnej poisťovne možno vykonávať len raz za rok.  

4. Rodičovský príspevok

Nezabudnite tiež informovať svojho zamestnávateľa , v mzdovej učtárni budú chcieť vidieť rodný list bábätka. Pokiaľ ste neboli zamestnaná - boli ste osoba samostatne zárobkovo činná a neplatili ste si nemocenské poistenie, alebo ste študentka s neukončeným vzdelaním či ste boli pred pôrodom vedená na Úrade práce, musíte si na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o rodičovský príspevok , na ktorý máte nárok odo dňa narodenia vášho bábätka. Pri narodení dvojčiat sa suma zvyšuje o 25% a pri trojčatách o 50%. 

5. Otec v rodnom liste

Ak nie ste s partnerom manželia , do pôrodnice si okrem občianskeho preukazu vezmite aj svoj rodný list a vyhlásenie o určení otcovstva a mene dieťaťa, ktoré s otcom dieťaťa vybavte na matrike v mieste trvalého bydliska. Je to dôležité, ak toto vyhlásenie nebudete mať, nebude otec uvedený v rodnom liste dieťaťa a priezvisko bude mať dieťa automaticky po matke.  

6. Gynekologická prehliadka po šestonedelí

Gynekologická prehliadka po šestonedelí je dôležitá, pretože pri nej lekár skontroluje stav vašich prípadných pôrodných poranení a podobne . Zároveň sa s vami dohodne na možnostiach vhodnej antikoncepcie - pamätajte si, dojčenie nie je antikoncepcia! Ak však máte nejaký problém skôr, ako skončí šestonedelie, svojho gynekológa samozrejme navštívte ihneď.

Mohlo by vás zaujímať: Sex po pôrode: kedy s ním začať?
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Príprava na pôrod
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Príprava na pôrod
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa