Aby sa vaše deti na dovolenke bavili a boli veselé, vyvarujte sa stravovacích experimentov. Zdravé bruško, teda zdravá črevná mikroflóra je totiž základom pre silnú imunitu. Preto dbajte na to, aby ste zdravú mikroflóru podporovali tou správnou stravou.
1. Dojča a dovolenka
Materské mlieko je bezpochyby to najlepšie pre imunitu vášho bábätka a dojčenie je najpohodlnejší spôsob, ako kŕmiť dieťa na cestách . Nadojčiť môžete kedykoľvek a kdekoľvek, nezabudnite len na pohodlné oblečenie. Tiež dbajte na váš pitný režim, aby ste boli dostatočne hydratovaná a tvoril sa dostatok mlieka.
Kŕmenie z fľašky
V ideálnom prípade si privezte svoje vlastné dojčenské mlieko. Budete mať istotu, že dieťatko dostáva to najlepšie (napríklad mlieko obohatené o prebiotiká a LCP mastné kyseliny).
Pozor
Niektoré krajiny obmedzujú dovoz potravín, takže si túto informáciu radšej vopred overte priamo v leteckej spoločnosti. Do príručnej batožiny si môžete zabaliť toľko prášku, koľko uznáte za vhodné – len sa uistite, že je v dobre uzavretej nádobe.
Na cesty sa vybavte termoskou s horúcou vodou, potom stačí len odmerať vodu do fľašky a prisypať dávku mlieka . Môžete využiť aj dávkovač na sušené mlieko, ktorý pojme 3 dávky mlieka, aby ste nemuseli počítať odmerky.Kvalita vody pod drobnohľadom
Vodu na prípravu dojčenského mlieka a omývanie všetkých potrieb vyberajte starostlivo. Ak si kvalitou miestnej vody nie ste istá, použite vodu balenú (dojčenskú). Len sa uistite, či je na etikete vyznačené, že je vhodná pre deti – voda nemá obsahovať viac než 200 mg sodíka a viac než 1.5 mg fluoridu na liter. Vodu pred prípravou mlieka vždy prevarte a všetky potreby sterilizujte.
Mohlo by vás zaujímať: Pitný režim u detí.
Tip
V prípade, že nemáte možnosť fľašu a cumlík vyvariť, môžete použiť sterilizačné tabletky. Tento spôsob používajte len vo výnimočných prípadoch a po vybratí zo sterilizačného roztoku dôkladne opláchnite prevarenou pitnou vodou ohriatou najmenej na 60 °C.
2. Batoľa a dovolenka
Špeciálnu pozornosť venujte aj strave batoliat
Máte dieťa staršie ako 1 rok, ktoré by rado ochutnalo na dovolenke to, čo vy? Aj keď sa tak možno javí, batoľa nie je malý dospelý. Jeho imunitný systém sa stále buduje, teda aj tráviaci systém. Jedálniček batoľaťa má byť prispôsobený jeho špecifickým potrebám, preto ak máte tú možnosť, pripravujte jedlo pre vaše dieťatko sama.
Keď cestujete do exotických krajín, radšej so sebou vezmite hotové príkrmy, ktoré tam len ohrejete. Nikdy sa nemôžete spoliehať na to, aká hygiena sa tam dodržuje (aj vtedy, ak ide o niekoľko hviezdičkový hotel).
Náš tip
Ako prevenciu pred tráviacimi ťažkosťami a infekčnými ochoreniami podávajte deťom nielen probiotické kvapky alebo tablety, ale aj dojčenské mlieko s prebiotikami GOS a FOS, ktoré podporujú správnu črevnú mikroflóru.