Aké dojčenské mlieko vybrať?
Aké dojčenské mlieko vybrať?
Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
3 minúty čítania

Ako vyberať dojčenské mlieko, často nazývané tiež umelé mlieko? Ako rozlíšiť jednotlivé druhy podľa veku dieťaťa? Aký je správny prechod na dojčenské mlieko?

Do obľúbených

Aké dojčenské mlieko vybrať?

Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
3 minúty čítania

Ako vyberať dojčenské mlieko, často nazývané tiež umelé mlieko? Ako rozlíšiť jednotlivé druhy podľa veku dieťaťa? Aký je správny prechod na dojčenské mlieko?

Do obľúbených

Dojčenské mlieka

Výber dojčenskej mliečnej výživy závisí od veku, stupňa vývoja a zdravotného stavu dieťaťa - mali by ste ho teda vždy konzultovať so svojím pediatrom.

Počiatočné mlieka  

Pre deti od narodenia. Na obaloch označené zvyčajne číslom 1. O použití počiatočných mliek by ste sa vždy mali poradiť so svojím lekárom. Tieto mlieka sú väčšinou najviac podobné materskému mlieku a sú kompletnou výživou dieťaťa – nie je teda potrebné k nim pridávať akúkoľvek ďalšiu výživu.

Pokračovacie mlieka  

Pre deti od 4 – 6 mesiacov. Na obaloch zvyčajne označené číslom 2. Na odporúčanie lekára je možné začať s týmito mliekami skôr (ale najskôr po 4. mesiaci), obzvlášť ak sa začalo s príkrmami pred ukončeným 6. mesiacom. Zloženie týchto mliek totiž rešpektuje fakt, že dieťa už začalo byť prikrmované.

Tieto pokračovacie mlieka obsahujú napríklad viac železa, pretože vlastné zásoby železa dieťaťa sú okolo 6. mesiaca vyčerpané a železo je potrebné začať dodávať stravou. Mlieko sa teda podáva už ako súčasť zmiešanej stravy.

Batoľacie mlieka   

Pre deti od 10 až 12 mesiacov. Na obaloch sú batoľacie mlieka zvyčajne označené číslom 3 a následne 4. V porovnaní s kravským mliekom aj naďalej prináša dieťaťu výhody pre zdravý rast – vyvážený pomer živín, nižšie množstvo bielkovín, obohatenie o minerálne látky a vitamíny, nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie látky, ktoré kravské mlieko obsahuje v malom množstve alebo vôbec.

Špeciálne mlieka

Existuje rad špeciálnych mliek, ako sú napr.  mlieka pre nedonosené deti, antirefluxové mlieka brániace návratu žalúdočného obsahu späť do pažeráku – grckanie, mlieka pre deti s preukázanou alergiou na bielkovinu kravského mlieka, atď. Avšak o ich použití je nutné sa vždy poradiť s lekárom.

Prechádzame na dojčenské mlieko

Niektoré deti môžu mať problémy s prechodom na iné mliečko ako to od mamičky:

  • buď fľašku odmietajú vziať „na milosť“ a radšej budú dobrovoľne hladovať,

  • majú po mlieku inú farbu a frekvenciu stolice,

  • majú nafúknuté bruško, atď.

    Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
    Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
    Přidejte s k nám!
Buďte trpezlivá

Zbytočne nestriedajte dojčenské mlieka. Prechod z materského mlieka na dojčenské je pre dieťatko veľká zmena, na ktorú si musí postupne zvyknúť. Rýchle striedanie rôznych druhov a značiek mlieka väčšinou nikam nevedie a dieťatku by mohlo aj uškodiť. Naopak, je nutné vydržať a skúšať jedno vybrané mlieko aj dlhšie ako týždeň.

Viac informácií o výbere správnej fľaše, stererelizácií fľaše a príprave mlieka si môžete prečítať v článku: Príprava a podávanie dojčenského mlieka

Poraďte sa s našimi odborníkmi

Ak si nie ste istá správnou prípravou a podaním mlieka podľa inštrukcií na obale, radi vám poradíme v našej poradni, kde na vaše otázky odpovedá tím nutričných odborníkov. 

Dôležité upozornenie

Prechod z dojčenia na dojčenskú výživu vždy konzultujte so svojím pediatrom. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výhradné dojčenie do 6. mesiacov veku dieťaťa, a ak je to možné, pokračovať v dojčení až do dvoch rokov dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie o kŕmení z fľašky (rozhodnutie prestať dojčiť) môže byť nevratné. Prechod na dojčenské mlieko má oproti dojčeniu aj zvýšené finančné a sociálne dopady. Pre zdravie dojčaťa je dôležité dôsledne dodržiavať odporúčané postupy prípravy, dávkovania a použitia dojčenskej výživy.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Výživa novorodenca a dojčaťa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Výživa novorodenca a dojčaťa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa