21. týždeň tehotenstva

Týmto týždňom vstupujete do druhej polovice vášho tehotenstva a vďaka zvyšujúcej sa hmotnosti môžete cítiť bolesti alebo opuchnutie nôh. Vývoj mozgu vášho dieťaťa je v rýchlej fáze, a preto je potrebné mu zabezpečiť živiny, ktoré potrebuje.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Až 80 % tehotných žien má problémy s opúchaním nôh, predovšetkým členkov. Zvlášť v letnom období sú tieto prejavy najzreteľnejšie. K opuchom dochádza preto, že sa zvyšuje vaša hmotnosť, rastie maternica a dochádza k  tlaku na veľké žily odvádzajúce krv z dolnej polovice tela, ale aj v dôsledku zadržiavania vody v tele. Bolesti nôh sú bežné a mnoho budúcich mamičiek máva opuchnuté nohy a lýtka, najmä s postupujúcim tehotenstvom.

Ako zmierniť bolesti nôh a opuchy?

  • Pravidelne sa hýbte, stačí krátka prechádzka alebo plávanie.
  • Dostatočne spite a odpočívajte, v zamestnaní si robte pravidelné prestávky, aby ste uľavili nohám.
  • Majte zvýšenú polohu nôh počas dňa, vyhýbajte sa dlhému státiu a sedeniu.
  • Veľa pite – keď budete dostatočne piť, telo nebude zadržiavať toľko vody.
  • Noste kompresné pančuchy (s výberom si nechajte poradiť od lekára).

Jedzte vyváženú stravu a pozor si dajte na nadmernú konzumáciu slaných jedál (soľ spôsobuje zadržiavanie vody v tele).

Vývoj vášho dieťaťa v 21. týždni tehotenstva

Vaše bábätko je v 21. tt asi 26 – 28 cm dlhé a váži okolo 360 gramov. Má už veľmi dobre vyvinutý sluch, takže dieťatko dobre počuje, keď hovoríte, spievate alebo sa smejete. Dieťa už tiež veľmi silno kope a hýbe sa. Vnútri čreva vášho dieťaťa sa teraz nachádza malé množstvo cukru z tekutín, ktoré dieťa prehltne. To prechádza tráviacim systémom, zatiaľ čo v rovnakom čase začínajú obličky efektívne spracovávať „odpad“.

Páči sa vám tento článok?

Potom si nenechajte ujsť informácie o ďalších týždňoch tehotenstva. Budeme vám ich pravidelne posielať, stačí aby ste zadala svoj e-mail.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Nachádzate sa v období rýchleho vývoja mozgu vášho dieťaťa a ten si vyžaduje dostatočnú zásobu omega-3 mastných kyselín , známych ako LCP. Výskumy ukazujú, že vyšší príjem LCP kyselín v tehotenstve má pre dieťa aj matku veľa výhod:

  • Znižuje sa riziko predčasného pôrodu.
  • Je kľúčovým faktorom vo vývoji mozgu vášho dieťaťa.
  • Podieľa sa na správnom rozvoji nervovej sústavy, inteligencie a schopnosti zrakového vnímania dieťaťa.
  • Zlepšujú sa pohybové zručnosti vášho dieťaťa v prvých mesiacoch po narodení.

Všetky živiny, teda aj LCP kyseliny, dostáva vaše dieťa teraz cez placentu . Po pôrode sú LCP kľúčovým komponentom vášho materského mlieka. Aby ste svojmu bábätku zabezpečili dostatočný prísun týchto kyselín, konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú makrely, losos a ďalšie tučné ryby , orechy a fazuľa.

Aj keď sú práve tučné ryby bohatým zdrojom týchto omega mastných kyslín, mali by ste konzumovať maximálne dve porcie do týždňa. Je to preto, aby nedošlo k predávkovaniu vitamínom A, ktorý môže byť pre dieťa škodlivý. Viac o vhodných a nevhodných potravinách pre vaše dieťa zistíte vďaka vede o nutričnom programovaní v ranom veku , ktorá má zabezpečiť deťom zdravie až do dospelosti.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi .