15. týždeň tehotenstva

Tehotenské hormóny a fyzické zmeny, ktorými prechádzate v pätnástom týždni tehotenstva, môžu spôsobiť niektoré nečakané príznaky, ktoré vás môžu zaskočiť. Čítajte ďalej, nech viete, ako sa postarať o seba aj o svoje vyvíjajúce sa dieťa v tomto období.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Možno už v 14. týždni tehotenstva zistíte, že stále smrkáte, viac sliníte alebo sa potíte viac ako zvyčajne. To je dôsledok zvýšeného objemu tekutín v tele. Môžete aj krvácať z nosa alebo ďasien – aj to je úplne bežné. Počas tehotenstva je váš imunitný systém prirodzene potlačený v prospech rastúceho plodu, takže môžete byť náchylnejšia na  prechladenie a infekcie. Preto dbajte na prevenciu!

Snažte sa, aby ste neochoreli. Ak sa tak stane, spýtajte sa svojho lekára, aké lieky môžete voľne užívať tak, aby ste neohrozili svoje dieťa.

V tomto čase môžete občas pociťovať aj problémy s koncentráciou. Aj to je normálne. Niektoré výskumy totiž naznačujú, že v tehotenstve mení mozog veľkosť a dochádza k ovplyvneniu jeho normálnej funkcie.

Vývoj  vášho dieťaťa v 15. týždni tehotenstva

V 15. tt je bábätko v brušku teraz dlhé asi 10 – 11 cm, nohy sú dlhšie ako ruky a kosti naďalej tvrdnú. Dieťatku začína rásť obočie a na tele má lanugo ( jemné chĺpky ). Koža je ešte veľmi tenká a transparentná, takže je vidno cievy. Uši sú takmer pri konci vývoja, v mozgu však nie sú ešte vyvinuté centrá sluchu, takže dieťa ešte nie je schopné rozoznať rôzne zvuky okolo seba. Vyvíjajú sa chuťové poháriky a dieťa dokáže meniť výraz svojej tváre. Pľúca už pracujú a dieťa vdychuje a vydychuje plodovú vodu.

Páči sa vám tento článok?

Potom si nenechajte ujsť informácie o ďalších týždňoch tehotenstva. Budeme vám ich pravidelne posielať, stačí aby ste zadala svoj e-mail.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré vaše dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, ovplyvňuje významne aj to, ako budú jeho bunky naprogramované do budúcnosti. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku , ktoré môžete využiť pre lepšiu starostlivosť o zdravie vášho dieťaťa teraz aj v dospelosti.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi .