Soor: má moje dieťatko kvasinkovú infekciu?

  • Soor, ľudovo žabka prípadne múčnivka, je druh plesňového ochorenia, ktoré sa prejavuje svrbením bradaviek a bielymi škvrnami v ústach bábätka. 
  • Býva spôsobené kvasinkovou infekciou.

Kvasinková infekcia u dojčiat

Biele škvrny v ústach dieťaťa, ktoré pripomínajú zvyšky mlieka a nemožno ich ľahko zo sliznice odstrániť, sú príznakom plesňového ochorenia, ktoré sa nazýva soor. Jeho vznik môže byť spôsobený používaním cumlíkov a fľašky , môže však vzniknúť aj ako následok liečby antibiotikami. Soor je často pri dojčení prenášaný z úst dieťaťa na prsník matky - celý dvorec a bradavka sú potom začervenané, lesklé, olupujú sa, svrbia a pália.

Riešenie: Po porade používame s lekárom lieky, tzv. antimykotiká.

Tip

Dbajte tiež na hygienu rúk a často meňte vložky do podprsenky.

Môže vás tiež zaujímať: Problémy pri dojčení, Najčastejšie detské choroby

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x