Novorodenecká imunita po cisárovi: prečo sa nebáť mikróbov?

Už sa nemôžete dočkať momentu, kedy vezmete do náruče svoje bábätko, voňavé novotou a zahrniete ho láskou. Keď ale opadnú obavy z pôrodu, prichádzajú nové. Čo môžem urobiť pre to, aby bolo bábätko zdravé, malo sa dobre a ničím sa nenakazilo? Ako mu pomôcť, aby si vybudovalo zdravú imunitu? Aj po pôrode cisárskym rezom môže byť táto otázka jednou z tých podstatných.

"Všetko, čo našu "Cisárovnú" vo svete čaká, pre ňu bude nové. Kontakt so svetom plným baktérií, nielen tých zlých, ale aj prospešných a tiež vírusov, je nevyhnuteľný, o tom si samozrejme nerobila žiadne ilúzie," hovorí Natália, ktorá tak spomína na spoločné prvé dni s malou "Cisárovnou". Spôsob pôrodu ovplyvňuje, akými baktériami sa osídli jej koža, tráviaci trakt a dýchacie cesty, a má to vplyv aj na vývoj jej obranyschopnosti. Preto je dôležité, aby kolonizácia prospešnými baktériami prebiehala správnym spôsobom a svoje miesto zaujali aj tie mikróby, ktoré sa podieľajú na založení prirodzenej črevnej mikrobioty. Tak podporujú imunitný systém k vývoji účinnej obrany a zároveň na svoje miesto nepustia niektoré organizmy, ktoré by mohli uškodiť. Ako to docieliť?

Pri vaginálnom pôrode sa črevo novorodenca rýchlo kolonizuje želanými baktériami z matkinej pošvy, k čomu v prípade cisárskeho rezu v takej miere nedochádza. "Prečítala som si, že podľa niektorých štúdií môžu mať deti narodené cisárskym rezom v neskoršom živote vyššie riziko vzniku alergií, astmy, obezity, cukrovky a ďalších chorôb," vysvetľuje Natália, prečo jej práve táto otázka tak ležala na srdci. V niektorých pôrodniciach je v posledných rokoch snaha priblížiť pôrod sekciou čo najviac tomu vaginálnemu, a tak sa novorodencovi tesne po pôrode cisárskym rezom otierajú ústočká gázou namočenou v pošvovej tekutine matky. A aj keď to znie logicky, na výsledky tejto metódy si budeme musieť ešte počkať, zatiaľ je k dispozícii len málo štúdií skúmajúcich jej prospešnosť.

Ďalším dôležitým momentom pri budovaní imunity novorodenca je jeho prvý kontakt s kožou matky. Popôrodný bonding, teda privinutie nahého bábätka na hruď matky podporuje nielen psychickú väzbu medzi nimi, ale aj želaný kontakt s baktériami na matkinej koži. A to aj po cisárovi. Pomáha tiež prvému prisatiu a iniciácii dojčenia. Je dôležitý pre zníženie rizika rozvoja alergií, rovnako ako pobyt na čerstvom vzduchu, vetranie a kvalitný spánok. S prehnanou čistotou sa to ale tiež nemá preháňať. "Viem, že úzkostlivé lipnutie na čistote a neustále dezinfikovanie všetkého imunite nesvedčí a budem sa snažiť nepanikáriť, až bude naša "Cisárovná" objavovať svet. Nerada by som bola príliš úzkostlivá," uisťuje samu seba Natália.

A má pravdu, kontakt narodeného dieťaťa s vonkajším neznámym svetom je nevyhnuteľný a nie je potrebné sa ho prehnane báť. Spôsob, akým sa dieťa dostáva do kontaktu s mikróbmi, ovplyvňuje vývoj jeho imunity. Začína už v tehotenstve, kedy je na mieste starať sa o kvalitnú stravu a podporovať zdravý črevný mikrobióm matky probiotikami. Úzkostlivá starostlivosť o čistotu bábätka a jeho okolia ale môže byť skôr na škodu, preto je potrebné nájsť rovnováhu a namiesto neustáleho umývania a prania venovať svoj čas bábätku a tiež starostlivosti o svoju vlastnú telesnú a duševnú pohodu. A práve tejto téme sa budeme venovať nabudúce.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x