Epiziotómia - kedy je potrebná?

Epiziotómia, tzv. nástrih hrádze je častou témou v diskusiách čakajúcich mamičiek na pôrod. Kedy je potrebný nástrih hrádze? Ako vám uľahčí pôrod a prípadné popôrodné komplikácie?

A smiling, happy woman in labor prepares to give birth in a clean white hospital setting.  A depiction of a positive pregnancy and delivery. Horizontal with copy space.

Spolupracujte s pôrodníkom

Hoci je rodička pri tlačení plne sústredená na to, že už čoskoro bude po všetkom, je dôležité, aby netlačila bezhlavo a spolupracovala s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou, ktorí pôrod vedú. Intenzitu tlačenia je totiž potrebné regulovať, pretože najviac a najsilnejšie nemusí vždy znamenať najlepšie. Pri rýchlom prechode bábätka pôrodnými cestami hrozí väčšie poranenie pôrodných ciest.

Nástrih hrádze zabráni vzniku väčších poranení

Keď sa začne hlavička objavovať pri pošvovom vchode (prerezávať sa), napína pri tom hrádzu. To je miesto medzi vonkajšími rodidlami a konečníkom. Tú síce pôrodník či pôrodná asistentka pri pôrode chráni, ale ak je hrádza príliš vysoká alebo príliš krehká, býva nutné vykonať nástrih hrádze (epiziotómiu), aby sa zabránilo vzniku väčších poranení.

Epiziotómia sa uskutočňuje v čase, keď rodička intenzívne tlačí, hrádza je teda silne napätá a rodička jej prevedenie obvykle nevníma.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x