Prvý kontakt s predčasne narodeným bábätkom

Nedonosený novorodenec je bábätko narodené pred 37. týždňom tehotenstva. Ako prebieha váš prvý kontakt s ním?

Bábätká sa považujú za nedonosené alebo predčasne narodené, ak sa narodia pred 37. týždňom tehotenstva. Nedonosené bábätká potrebujú špeciálnu starostlivosť a väčšinu z nich je nutné starostlivo sledovať v inkubátore , kde sa ďalej vyvíjajú. Keď sú ich dýchacie a ďalšie nevyhnutné systémy dostatočne silné, je o ne postarané na novorodeneckom oddelení, kým nie sú pripravené na cestu domov.

Kontakt s vaším bábätkom

Dokonca aj veľmi predčasne narodené deti sú schopné rozoznať vašu vôňu a hlas . Takže hoci si ešte nemôžete svoje bábätko popestovať, s vytvorením vzájomného puta vám pomôže to, že na bábätko budete hovoriť a budete v jeho blízkosti.

Klokankovanie

Akonáhle to zdravotný stav bábätka umožní, je dobré začať s klokankováním. Klokankovanie podporuje rozvoj dieťaťa, pomáha mu lepšie zvládať bolesť a je dôležité nielen pre psychický rozvoj dieťaťa , ale aj pre emocionálne naladenie mamičky, ktorá sa vlastne takto prvýkrát stretne naživo so svojím malým drobčekom.

Prvé priloženie dieťaťa "skin to skin" na hrudník mamičky býva pre ženu veľmi emocionálne silné. Zdravotný personál, akonáhle bezpečne zaistí bábätko na hrudníku mamičky, ju potom nechá s dieťatkom chvíľu osamote, pretože často práve v tento okamih dochádza k napojeniu sa na vlastné dieťa a silnému emocionálnemu zážitku.

Návšteva u vášho predčasne narodeného bábätka môže byť veľmi emotívnym zážitkom a je prirodzené prejsť si pocitmi úzkosti a bezmocnosti. Veľa odpočívajte a dobre sa najedzte . V niektoré dni je lepšie nechať ísť za bábätkom len vášho partnera, zatiaľ čo vy si doma odpočiniete.

Mohlo by vás zaujímať: 11 tipov pre posilnenie imunity detí