Obhrýzanie nechtov u detí

Obhrýzanie nechtov sa začína objavovať v predškolskom alebo mladšom školskom veku. Čo robiť, keď si dieťa hryzie nechty? Ako ho od toho odnaučiť?

Zlozvyk, ktorý začína nenápadne

  • Prvým momentom môže byť záder v okolí nechtov, ktorý si dieťa odstraňuje najjednoduchším spôsobom, pomocou svojich zúbkov.

  • Inou príčinou môže byť nuda, ktorá sa koncentruje v pozornosti dieťaťa o svoje telo a tiež nechty.

  • Najčastejšie je však obhrýzanie nechtov reakciou dieťaťa alebo dospelého človeka na podnety z vonkajšieho prostredia. Predovšetkým v prípade úzkosti si tým dieťa alebo dospelý uvoľňuje napätie.

Čo vôbec nepomáha?

Obhrýzanie nechtov je často zlozvykom, ktorého sa deti, ale aj dospelí ťažko zbavujú.

  • napomínanie – nepomáha,

  • trestanie – je nezmyselné a úplne nevhodné,

  • upozorňovanie na "krásu" ohryzených nechtov – je väčšinou neúčinné.

U detí s neurotickými problémami môže nesprávny prístup dané problémy ďalej prehlbovať.

Aké sú možnosti riešenia?

Jednou z nich je zakúpenie špeciálneho prípravku v lekárni, ktorý po nanesení na nechty dieťaťa ostane na ich povrchu. Pri pokuse o hryzenie takto ošetrených nechtov sa s prípravkom dostane do ústnej dutiny horká alebo štipľavá chuť a dieťa si nechty nebude ďalej hrýzť.

U dospievajúcich dievčat môže byť motivačným faktorom úprava nechtov lakom.

Pokiaľ takáto liečba zlyháva a je zrejmé, že hryzenie nechtov súvisí s neurotickými prejavmi dieťaťa, je vhodné vyhľadať pomoc detského psychológa.

Vaše dieťatko môže mať samozrejme aj iné zlozvyky. Ako ho od nich odnaučiť? Prečítajte si, aké najčastejšie detské zlozvyky trápia rodičov?