Príznaky ochorenia
Dostupné klinické údaje o COVID-19 infekcii v tehotenstve sú v súčasnej dobe veľmi obmedzené a väčšina prípadov, ktoré sú popísané, sa týkajú III. trimestra tehotenstva.
Nie sú informácie o nepriaznivých výsledkoch u tehotných žien nakazených COVID-19.
Vysoké horúčky v priebehu I. trimestra u akútnych vírusových ochorení všeobecne môžu viesť k potratom či zvýšiť riziko určitých vrodených vád.
Ovplyvní nejako súčasná situácia pôrod?
Epidemiologická situácia sa rýchlo mení. Starostlivosť pri pôrode ani spôsob pôrodu sa nijak zásadne nelíši. V súčasnosti sa veľa hovorí aj o prítomnosti otca pri pôrode. Niektoré zeme už zakázali otcom podporiť svoje partnerky, iné to však stále umožňujú, samozrejme za špecifických podmienok, ako je napr. nutnosť použitia ochranných pomôcok. V období pandémie oveľa viac platí pravidlo - čím menej osôb sa v bezprostrednej blízkosti rodiacich žien vyskytuje, tým menšie riziko. Nesmieme zabúdať, že v populácii je vysoké percento bezpríznakových nosičov vírusu, ktorí by následne mohli ohroziť chod celého pôrodníckeho oddelenia.
Po pôrode sa neodporúča izolovať matku a novorodenca podľa čínskeho modelu.
V materskom mlieku vírus zatiaľ nebol izolovaný. Najväčším rizikom dojčenia je fyzická blízkosť matky a novorodenca a možná nákaza kvapôčkami či kontaktom. Výhody dojčenia však jednoznačne prevažujú nad rizikami spojenými s izoláciou novorodenca.
- hygiena rúk
- nosenie rúška (masky)