Keď dieťa musí ísť do nemocnice
Keď dieťa musí ísť do nemocnice
Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
3 minúty čítania

  • Dozvedeli ste sa, že vaše dieťa musí ísť do nemocnice? Vyrovnať sa s tým nie je vôbec ľahké. 
  • Čo robiť a ako tento proces čo najlepšie zvládnuť?

Do obľúbených

Keď dieťa musí ísť do nemocnice

Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
3 minúty čítania

  • Dozvedeli ste sa, že vaše dieťa musí ísť do nemocnice? Vyrovnať sa s tým nie je vôbec ľahké. 
  • Čo robiť a ako tento proces čo najlepšie zvládnuť?

Do obľúbených

Keď domáca liečba nestačí

Zvyčajne je veľmi ťažké zmieriť sa s informáciou, že vaše dieťa je choré a domáca liečba neprichádza do úvahy. Ako prvá sa objavuje silná reakcia, tzv. popretie, kedy rodičia neveria, že je to pravda. Postupne však na nich doľahne realita a začnú napínať všetky sily, aby dieťaťu pomohli. Všetky pocity, ktoré rodičia prežívajú, sú úplne normálne a nemusia sa ich báť. Výčitky nie sú v tejto chvíli namieste.

Buďte dieťaťu predovšetkým oporou

Každý pobyt v nemocnici je hlbokým zásahom do vzťahu rodič (predovšetkým matka) a dieťa. Dieťa je zrazu od matky oddelené a vôbec nechápe, prečo. Je v cudzom prostredí medzi ľuďmi, ktorých nepozná a ktorých konanie nie je vždy príjemné. Preto buďte dieťaťu oporou. Potrebuje nemocničnú starostlivosť, ale predovšetkým vašu citovú oporu, ktorú mu v nemocnici ani pri najlepšej vôli nemôže nikto poskytnúť.   

Separačná úzkosť môže viesť k strate pocitu bezpečia 

Okolo 12. – 18. mesiaca prichádza tzv. separačná úzkosť, kedy sa dieťa skúša vzďaľovať od matky, ale zároveň je mu to nepríjemné a rýchlo sa k nej vracia. Separačná úzkosť je normálny vývojový stupeň, ale ak by bolo odlúčenie od matky neúnosné, mohlo by narušiť štruktúru osobnosti dieťaťa a vytratil by sa pocit bezpečia. Preto je dôležité, ako dieťaťu pobyt v nemocnici vysvetliť.  

Ako dieťa na pobyt pripraviť

Nech dieťaťu vysvetľujete čokoľvek (v prípade staršieho dieťaťa), vysvetlite mu to vždy jednoducho, zrozumiteľne, a najmä pravdivo. Ubezpečte ho, že lekári a sestričky mu chcú pomôcť a že už čoskoro sa vráti domov. Neuvádzajte však konkrétny termín.

Ak ho čaká operácia, povedzte mu, že sa uskutoční „v zvláštnom spánku“, takže nebude nič cítiť a nič ho nebude bolieť. Keby ho predsa len niečo trocha bolelo, tak to rýchlo prejde. Dieťa má určite právo zobrať si so sebou obľúbenú hračku.   

Môžete byť s dieťaťom v nemocnici?

Hoci v Charte práv hospitalizovaného dieťaťa je zaručené, že s dieťaťom do určitého veku môžete zostať v nemocnici, radšej si to overte priamo v nemocnici. Vo všeobecnosti platí, že väčšina nemocníc matkám umožňuje, aby zostali v nemocnici spolu s deťmi. O prijatí nakoniec vždy rozhodne lekár, ktorý sa riadi jednak stavom dieťaťa a povahou ochorenia, a jednak voľnou kapacitou.   

Prednosť majú dojčiace matky

Hospitalizácia sprievodu dieťaťa mladšieho ako šesť rokov je bezplatná, v prípade detí starších ako šesť rokov sa poplatok neplatí so súhlasom zdravotnej poisťovne. Bez súhlasu poisťovne nemáte nárok ani na vystavenie pracovnej neschopnosti. Na spoločné izby sa prijímajú prednostne dojčiace matky a matky detí, u ktorých sa predpokladá dlhší pobyt. V ostatných prípadoch spí matka v izbe mimo oddelenia, ale cez deň je v izbe so svojím dieťaťom, o ktoré sa stará bežným spôsobom. Ak nie je možné ich prijatie do nemocnice, rodičia môžu pri dieťati zostať na základe vlastného rozhodnutia, ale v tomto prípade si musia zabezpečiť stravu a ubytovanie. Ak nie je možná ani táto alternatíva, je vhodné dieťa aspoň pravidelne navštevovať.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa Zdravie batoľaťa Detské choroby
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa Zdravie batoľaťa Detské choroby
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa