Čo robiť v prípade uštipnutia hadom

Dôsledkom uštipnutia sú bolestivé bodné rany s tendenciou ku krvácaniu a vzniku zápalu. Aká je prvá pomoc pri uštipnutí hadom? Aké chyby sa najčastejšie robia?

Na 1000 pohryzení 500 uštipnutí

Na Slovensku žije iba jeden druh jedovatého hada – zmija. Pri pohryznutí hadom nemusí vždy prísť k uštipnutiu, pretože had jedom šetrí a môže sa v priebehu útoku rozhodnúť jed nepoužiť. Štatisticky pripadá na 1000 pohryznutí zmijou na našom území 500 uštipnutí a iba jeden mŕtvy.

Čo spôsobuje jed?

 • vniknutie jedu do rany môže spôsobiť bolesť, opuch, krvný výron či pľuzgiere

 • v prípade pôsobenia jedu (hemotoxínu a neurotoxínu) spôsobuje poškodenie nervov a prejavuje sa citlivosťou, mravčením, opuchmi a prípadne i kŕčmi.

Cieľom ošetrenia je spomaliť vstrebávanie jedu.

PRVÁ POMOC PRI UŠTIPNUTÍ

 • ranu po dezinfekcii nechávame voľne krvácať , spontánne sa tak čistí

 • poranenému zaistíme maximálny pokoj s vylúčením akéhokoľvek pohybu a odstránime všetky sťahujúce predmety (šperky, hodinky, tesné oblečenie)

 • postihnuté miesto sa snažíme umiestniť pod úroveň srdca, napr. poranenú končatinu necháme voľne visieť z nosidiel, vždy ju ale znehybníme dlahou

 • šo najrýchlejšie zaistíme transport zraneného na odborné ošetrenie s minimom vlastného pohybu postihnutej osoby. Najvhodnejší je transport poležiačky na nosidlách

CHYBY, KTORÉ MÔŽU OHROZIŤ ŽIVOT!

 1. Zásadne nikdy nepoužívame škrtidlo!

  Riziko úmrtí z uštipnutia je nízke, zatiaľ čo dlhodobé zaškrtenie končatiny poškodzuje tkanivo a ohrozuje končatinu. Pokiaľ je končatina viac ako hodinu zaškrtená, môže to viesť až k jej amputácii.
 2. Jed z rany neodsávajte!

  Jed z rany zásadne neodsávame. V dôsledku satia sa rana nadmerne prekrvuje a vstup jedu do obehu môže byť výrazne urýchlený.
 3. Poranené tkanivo nevyrezávajte !

  Poranené tkanivo nikdy nevyrezávame, môže tak byť ešte viac poškodené.
 4. Neaplikujeme sérum proti hadiemu uštipnutiu!

  Zásadne neaplikujeme sérum proti hadiemu uštipnutiu. Aplikácia laikom môže viesť k vyvolaniu ťažkej alergickej reakcie organizmu na sérum, ktorá je ďaleko nebezpečnejšia než samotné uštipnutie či účinok jedu. Pre aplikáciu séra je nutné odborné zázemie lekárskej pomoci v nemocnici.
 5. Hada nechytajte!

  Hada sa nikdy nesnažíme chytiť pre prípadnú identifikáciu, predchádzame tak ďalšiemu uštipnutiu. V prípade uštipnutia iným druhom hada (v prírode na území Slovenska toto nehrozí) je nevyhnutné ihneď kontaktovať špecializované toxikologické pracovisko.