Čo robiť, keď dieťa vzdoruje a má záchvaty zúrivosti?
Čo robiť, keď dieťa vzdoruje a má záchvaty zúrivosti?
3 minúty čítania

  • Detský vzdor je jednou z najväčších nočných môr rodičov. 
  • Čo si počnete, keď vaše trojročné dieťa začne v obchode z plného hrdla kričať a trvá na svojom?

Do obľúbených

Čo robiť, keď dieťa vzdoruje a má záchvaty zúrivosti?

3 minúty čítania

  • Detský vzdor je jednou z najväčších nočných môr rodičov. 
  • Čo si počnete, keď vaše trojročné dieťa začne v obchode z plného hrdla kričať a trvá na svojom?

Do obľúbených

Kritickým obdobím je 1,5 - 3 roky

Vzdor sa u detí prvýkrát objavuje vo veku 1,5 roka, okolo troch rokov začne zvyčajne pomaly miznúť. Pred nástupom do školy by sa už deti takto správať nemali a len veľmi málo z nich máva záchvaty zúrivosti ešte v prvej triede.

Kde sa tieto strašné záchvaty zúrivosti berú a prečo?

Väčšinou takýto záchvatov príde v momente, keď dieťa nedostane, čo chce, alebo od neho chcete niečo, čo nechce urobiť. Dieťa sa „zablokuje“ a tým s vami vlastne bojuje o moc. Nesúhlasí s hranicami, ktoré ste mu určili, takže sa začne správať spôsobom, ktorý je preň najľahší – začne vzdorovať. Vo veku 1,5 – 3 rokov je to úplne prirodzené. Preto sa tomuto obdobiu hovorí obdobie vzdoru.

Ukážte deťom hranice, ale milujte ich

Dieťa hľadá mantinely svojho správania a tieto mantinely si vytvára podľa toho, ako mu ich určíte vy – vývoj jeho vzdorovitého obdobia tiež závisí od toho, aký má temperament, charakter, osobnosť, alebo aj od vášho prístupu. Vy musíte dieťaťu ukázať hranice, ale s množstvom lásky.

Dôležité: Rodičia musia postupovať spoločne

Niekedy je tiež nutné dieťaťu ukázať, že nechcete, aby určitú vec robilo. Je však dôležité povedať mu prečo. Dieťa by malo jasne vedieť, počuť a vnímať, že požiadavky rodičov sú nemenné. Rodičia preto musia postupovať jednotne – len ťažko zabránite chvíľam vzdoru, ak bude každý rodič hovoriť niečo iné. Určite pevné hranice – keď poviete áno, bude to znamenať áno, nie niečo medzi tým.  

Ako predísť vzdoru u detí

Pokúste sa týmto konfliktom a zrážkam s vašou rodičovskou autoritou zabrániť a obmedzte zbytočné konflikty. Netrvajte napríklad despoticky na tom, aby sa dieťa prestalo hrať s autíčkom presne v túto sekundu, ale dovoľte mu, aby sa ešte zopár minút dohralo. Rovnako síce budete trvať na tom, aby si upratalo hračky, ale ponúknite mu pomoc.

Robí ráno scény, pretože nechce ísť do škôlky bez svojho obľúbeného autíčka? Dovoľte mu, aby si ho vzalo , ale dôrazne mu povedzte, že ak ho stratí, nové mu nekúpite. Keď potom pôjdete zo škôlky domov, ľahšie predídete záchvatom zúrivosti, keď dieťa uvidí vo výklade autíčka – to svoje bude mať v ruke alebo vo vrecku.

Neponáhľajte sa a na dieťa nekričte!

Treba si tiež uvedomiť, že veľa záchvatov zlosti je spôsobených tým, že dieťa veľmi súrite a vo všeobecnosti sa stále ponáhľate – nemáte čas sa s dieťaťom porozprávať, často naň kričíte. Záchvaty vzdoru sú najčastejšie u detí, ktorých rodičia sú prehnane úzkostliví, a to preto, že deti zbytočne chránia a strážia.

Praktické tipy, ako zamedziť záchvatom zlosti:

  • Dieťa za vzdorovité správanie v žiadnom prípade netrestajte – aj tak to nepomôže. Ak sa začne v nákupnom centre váľať po zemi a robiť scény a vy mu dáte po zadku, začne kričať ešte viac. Ideálne je takúto situáciu zmeniť, čiže nereagovať a odstúpiť ďalej od dieťaťa. Dieťa tiež môžete chytiť za ruku, bez slova ho postaviť niekam, kde je ticho, a nechať ho „vyzúriť sa“. Ak sa to stane doma, najlepšie je, keď za dieťaťom zavriete dvere a odídete z miestnosti. Pamätajte, že bez divákov dieťa o chvíľu zúriť prestane.  

  • Len čo záchvat odznie, ubezpečte dieťa, že ho aj tak ľúbite, ale vysvetlite mu, prečo ste museli urobiť to, čo ste urobili (prečo ste odišli z miestnosti a pod.). Dieťa by malo cítiť, že to, čo urobilo, nie je zlé, ale že je to zbytočné a nedôstojné. 

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Výchova detí Psychomotorický vývoj Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Výchova detí Psychomotorický vývoj Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať