Ideálne je od raného veku pestovať pohybové aktivity, ktoré v deťoch vyvolávajú túžbu hýbať sa, hrať sa a súťažiť. Výkon je pre ne až na druhom mieste.
Pre dieťa je skrátka v batolivom veku najdôležitejšie behať, skákať, kopať do lopty alebo jazdiť na trojkolke. Netrápte deti v troch rokoch tým, že ich budete nútiť k výkonu a vrcholovému športovaniu – nechajte deti, aby sa zdokonalili vo svojich zručnostiach a aby ich dostatočne zvládli a mohli tak prejsť k tým zložitejším.
Na čo si dať pozor
Deti ešte nemajú v tomto veku dokončený vývoj kostry, predovšetkým nie sú dostatočne spevnené kĺbové spojenia, preto by ste nemali prehnane batoľatá jednostranne zaťažovať. Berte ohľad na vývoj kĺbov a neťahajte deti za ruky alebo nohy. Nech robia samy, čo chcú – ak sa samy vešajú na preliezačky bez vašej pomoci, prečo nie. Dobré je, samozrejme, nájsť kompromis.
Priestor na pohyb
Deti dnes majú mnoho hračiek a, bohužiaľ, stále menej chodia von, aby si reálne vyskúšali, čo dokážu. Je fajn, keď sa pokúsite aj doma vytvoriť priestor na pohyb, kde sa môžu deti váľať, skákať, liezť po rebríku a pod. V byte možno použiť napr. skákacie lopty, molitanové loptičky, nafukovacie balóniky, stužky a závoje, do väčšieho bytu môžete umiestniť aj umelohmotné šmýkačky atď. Vonku nájdite nejaké vhodné miesto, kde sa dá hrať napr. na schovávačku, choďte často na detské ihriská, kde sú rebríkové a povrazové preliezačky, šmýkačky, hojdačky či kolotoč. To všetko sú vhodné pohybové aktivity pre batoľatá.
Čo všetko teda môžete v 2. a 3. veku dieťaťa podporovať?
- Skákanie z výšky do vašej náruče, z malej výšky na zem, poskakovať ako vrabec.
- Upevňovať chôdzu, beh, skoky, učiť dieťa rovnováhe a akrobacii, učiť ho hádzať rôzne predmety (loptu a pod.), hrať sa vo vode, zoznamovať ho na konci 3. roka s lyžami, korčuľami, bicyklom.
A na čo by ste určite nemali zabudnúť – vždy si nájdite čas na to, aby ste boli s deťmi a vyvádzali s nimi. Spoločná aktivita je zábava a hra. Majte trpezlivosť a využívajte detské nápady na ďalšie hry a pohybové aktivity.