Ako zvládnuť bežný život s dieťaťom s potravinovou alergiou

Vášmu dieťaťu bola diagnostikovaná alergia. Pre rodičov znamená taká správa začiatok špeciálnej celoživotnej starostlivosti, ktorá vyžaduje premýšľanie a plánovanie.

Určite dieťa neizolujte

Ak má vaše bábätko potravinovú alergiu, nápad vziať si ho so sebou na návštevu alebo na nejakú oslavu sa môže javiť viac či menej nevhodný. Na druhú stranu nie je dôvod zbytočne ho izolovať alebo mu brániť v primeranom spoločenskom styku. Stačí sa len uistiť, že  prostredie, kde sa pripravuje alebo pripravovalo jedlo, je bez alergénov – čo je možné ľahko zistiť, ak sa napríklad ponúknete, ako pomocná sila do kuchyne.

Reakcie zo strany okolia

Nie je vylúčené, že sa v súvislosti s alergiou stretnete so zavrhnutiahodnou reakciou zo strany okolia , najmä ak má vaše dieťa, napríklad, viditeľné kožné prejavy.  Môže byť dokonca preventívne vylúčené z niektorých spoločenských aktivít. Ako aj v mnohých iných prípadoch, tiež pomôže zvýšenie povedomia o tejto problematike; väčšieho porozumenia teda dosiahnete predovšetkým otvoreným dialógom. Môže sa dokonca stať, že toto spočiatku odmietavé okolie objaví u svojich vlastných detí niektoré z príznakov alergickej reakcie, nebojte sa teda o svojom probléme hovoriť a zdieľať poznatky s inými.

Ako zvládnuť dovolenky a prázdniny?

V súvislosti s alergiou ohrozenie môžu predstavovať určité ohrozenie aj prázdniny či dovolenky. Celému radu problémov sa však môžete pomerne ľahko vyhnúť plánovaním jednotlivých krokov dopredu. Ak už cestujete do zahraničia alebo zostávate doma, je potrebné sa predovšetkým zamyslieť nad ubytovaním, dopravou a stravovaním.

Tipy na bezproblémovu dovolenku

Rovnako si včas zistite, kde je najbližšia nemocnica či zdravotné stredisko, a ako sa tam v prípade potreby najlepšie dostanete.  

Ak vaše dieťa trpí niekoľkými potravinovými alergiami, vhodným riešením je zabezpečenie vlastného stravovania.

V prípade, že sa chystáte vycestovať do zahraničia a neovládate jazyk danej krajiny, pripravte si kľúčové frázy či kartičky s ucelenou terminológiou, ktorú môžete potrebovať; túto prípravu oceníte predovšetkým pri komunikácii v reštauračných a zdravotníckych zariadeniach.

Život s alergickým dieťaťom nie je jednoduchý, včasná a správna diagnóza však znamená polovičný úspech. Akonáhle viete, v čom spočíva problém, môžete sa ľahšie sústrediť na jeho riešenie, tj. v tomto prípade starostlivo sledovať, čo vaše dieťa je, a vyhýbať sa tak zhoršeniu alergických príznakov.