Ako vyberať knihy pre batoľatá

Knihy pre deti, Detské knihy, Knihy pre najmenších

Ako najlepšie vybrať knihy pre deti okolo dvoch rokov? Čo by mala taká kniha obsahovať a ako by ste s ňou mali pracovať? Poradíme aj populárne knihy pre batoľatá.

Najvhodnejšie knihy pre najmenších

V druhom roku života je dobré, keď dieťaťu zaobstaráte dva typy kníh – leporelá s tvrdými stránkami z lepenky, ktoré majú veľké obrázky a sú takmer nezničiteľné, a „klasické“ knihy, ktoré musíte deťom čítať vy. Veľmi obľúbené sú „animované“ knihy alebo také, čo majú priestorové obrázky, rovnako ako knihy z rôznych materiálov (hmatové, z plastu a pod.). Na ukazovanie sú super knihy s jedným veľkým obrázkom na stránke, napríklad s autíčkom, topánočkou a pod.

Dieťa si pri čítaní rado prezerá obrázky vecí, ktoré pozná

Asi v 18. mesiaci už dieťa vie ukazovať v knihách na to, čo pozná, a robí to s veľkou radosťou: ukáž, kde je koníček, ukáž, kde je psíček, ako robí psíček a pod. 

Knihy pre deti od dvoch rokov

Pre batoľatá od dvoch rokov máte na výber širokú škálu kníh, záleží len na vás. Majte na pamäti, že deti naozaj baví počúvať príbehy, pokojne aj ten istý desaťkrát za sebou, že majú radi jednoduchosť a že radi počúvajú aj o postavách, ktoré videli v televízii alebo na DVD. Využite čas, keď dieťa nadšene počúva všetko, čo mu rozprávate a čítate. Čím viac budete deťom čítať, tým viac budete obohacovať ich dušu. Navyše z toho vytvoríte úžasný rituál, po ktorom sa im bude ľahšie zaspávať.

A aké knihy majú radi batoľatá?

  • Rozprávky o Krtkovi (Zdeněk Miller) potešia vždy, deti krtka milujú.

  • Kremienok a Chocholúšik (Václav Čtvrtek), Rumcajs, Manka a Cipísek, Víla Amálka, Makovička atď.

  • Rozprávky o zvieratkách (Matys) 

  • Môj Macík (Mária Rázusová-Martáková)

  • Dášenka alebo život šteniatka (Karel Čapek)

Prečítajte si, Prečo sú pre batoľatá dôležité knihy.