Ako správne podporiť detský metabolizmus

Správna výživa v ranom veku pomáha naštartovať zdravý metabolizmus. Zistite, ako môžete detský metabolizmus podporiť vo vývoji tak, aby ste zabezpečila dieťaťu zdravie aj v dospelosti.

Metabolizmus sa nastaví počas prvých rokov života 

Metabolizmus je zodpovedný za chemické reakcie v tele, ktoré spracovávajú potravu a tekutiny – na stavebné kamene pre stavbu nových buniek tela a na energiu.

Zdravý energetický metabolizmus pomáha k udržaniu optimálnej hmotnosti po celý život a pomáha znížiť riziko vzniku civilizačných chorôb, ako sú ochorenia srdca, obezita a cukrovka.

V lone matky a počas prvých rokov sa detský metabolizmus nastavuje pre celý život. *Epigenómy (mikroskopické markery vo vnútri buniek) sa prispôsobujú kľúčovým faktorom vo vonkajšom prostredí, a tým aj strave dieťaťa. Veda o nutričnom programovaní v ranom veku nám ukazuje, ako vytvoriť vhodné podmienky pre naštartovanie detského metabolizmu, aby mu pomohla viesť dlhý a zdravý život.

Metabolizmus detí závisí tiež na správnej výžive

Od narodenia až do batoliaceho veku vaše dieťa potrebuje tie správne živiny vo vyváženom pomere, aby si mohlo naštartovať zdravý energetický metabolizmus.

Vhodná výživa sa neposudzuje len podľa živín, ktoré obsahuje, ale aj podľa toho ako je podávaná. Počas tehotenstva dodáva dieťaťu výživu placenta a pupočníková krv. Po pôrode nahrádza jej funkciu gastrointestinálny (tráviaci) trakt dieťaťa.

Rovnováha prináša zdravie 

Z pozície mamičky môžete budúci energetický metabolizmus vášho dieťaťa ovplyvniť udržovaním zdravej hmotnosti a jedálnička pred samotným počatím aj počas tehotenstva.

Akonáhle sa bábätko narodí, môžete pokračovať v udržovaní vhodných podmienok pre zdravý rozvoj detského metabolizmu tým, že budete dodržiavať zdravý a vyvážený jedálniček pri dojčení a dieťaťu potom po odstavení začnete pripravovať výživnú stravu.

*epigenómy: Záznamy chemických zmien v rámci štruktúry DNA, ktoré prechádzajú z matky na dieťa.