Ako správne obliekať batoľatá
Ako správne obliekať batoľatá
Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
2 minúty čítania

  • Telíčko a koža dieťaťa sa správa inak ako telo a koža dospelého človeka a preto si vyžaduje iné oblečenie a ochranu. 

Do obľúbených

Ako správne obliekať batoľatá

Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
2 minúty čítania

  • Telíčko a koža dieťaťa sa správa inak ako telo a koža dospelého človeka a preto si vyžaduje iné oblečenie a ochranu. 

Do obľúbených

Zimné obdobie

V zimnom období myslite na to, že únik tepla je úmerný veľkosti povrchu tela a tvorba tepla je zasa úmerná objemu tela, takže deti strácajú teplo veľmi rýchlo, najviac tepla uniká cez hlavičku.

Malé dieťa potrebuje viac tepla

Čím menšie dieťa, tým viac uniká teplo. Aj keď je už batoľa oveľa väčšie, v zime mu nasaďte čiapku a rukavice, malé batoľa, ktoré ešte vozíte v kočíku, určite ocení aj fusak, z ktorého sa neodkope. Určite je tiež vhodnejšia kombinéza, ktorá zabráni prefúkaniu. Dnes už môžete kúpiť dokonca aj funkčnú bielizeň, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov a výborne udržiava teplo.

Aký kočík vybrať na zimné prechádzky?   

Na zimné prechádzky je vhodnejší hlboký kočík (pre menšie deti), ktorý predsa len poslúži ako zásobáreň tepla, športový kočík je na hrboľatých cestách síce praktickejší, ale dieťa v ňom potrebuje väčšiu ochranu pred zimou. Ak máte len športový kočík, dieťa v ňom musí byť dobre zabalené a oblečené – uvedomte si, že dieťa sa nehýbe, takže je mu skôr zima. Samozrejme, keď batoľa začne chodiť a behať, bude mu teplejšie.

Tip na zimnú starostlivosť o pokožku

Krémy nie sú nutné, pretože dráždia pokožku, ale keď chcete dieťa v mraze natrieť, použite napríklad Bepanthen, Infadolan alebo vazelínu, nie krém. Krém má v sebe veľa vody, ktorá v mraze mrzne.

Letné obdobie

Zásady obliekanie v lete sú podobné ako v zime. Riaďte sa zdravým sedliackym rozumom, čiže ak bude vonku 30°C, batoľa určite nepotrebuje tričko, bundičku a rukavičky. Ak si obliekate šortky a tielko, dieťaťu bude určite stačiť to isté.

Pokožku je nutné chrániť aj v lete!

Myslieť by ste mali predovšetkým na vhodnú ochranu pokožky. Najvhodnejším časom na prechádzky je v lete predpoludnie alebo popoludnie po 15. hodine (v zime je to naopak, vtedy je lepšie vybrať sa von medzi 11.00 a 14.00 hod.). Pamätajte, že dieťa treba predovšetkým chrániť pred priamym slnečným svetlom, takže batoľaťu nasaďte detské ochranné okuliare, prípadne bielu čiapku s veľkým šiltom.

Bez opaľovacích krémov von s deťmi nechoďte!

Samozrejmosťou sú tiež ochranné krémy (a to aj vtedy, keď sa neopaľujete – mimochodom, batoľa by sa opaľovať nemalo vôbec), minimálne 30+, na citlivú pokožku použite aj 50+.

Tip pre vás!

V lete myslite aj na hydratáciu. Ak dieťa nebude dosť piť, hrozí mu dehydratácia. Vhodná je dojčenská voda alebo detské čaje. Oblečenie vyberajte skôr voľnejšie a bavlnené.

Mohlo by vás zaujímať: Batoľa a pohyb.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa