Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku

Aká vysoká stolička je vhodná pre vaše dieťa? Na čo si treba dávať pozot pri výbere?

Ako správne vybrať detskú vysokú stoličku? Na aké bezpečnostné opatrenia si treba pri výbere dávať pozor? Prečítajte si niekoľko tipov ako na to!

Kedy začať používať vysokú stoličku

Ideálnym obdobím je 6. - 8. mesiac - vaše dieťatko už sedí vzpriamene a dokáže už pri vás "stolovať". 

Výber detskej vysokej stoličky

Na trhu je dnes už celý rad detských jedálenských stoličiek, ktoré sú multifunkčné a sú určené pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov. Sú tak ideálne nielen na kŕmenie, ale aj na zábavu - mávajú nastaviteľné polohy, pozície sklonu chrbtovej opierky, reguláciu vzdialenosti podnosu od dieťaťa, regulovateľné lakťové opierky a chrániče pásov. Stále však môžete kúpiť aj klasickú drevenú jedálenskú stoličku bez väčšiny vyššie uvedených vychytávok.

1. Bezpečnosť stoličky

Najdôležitejším aspektom je predovšetkým bezpečnosť stoličky, hlavne keď je stolička nestabilná, nemá bezpečnostné pásy a dieťatko sa môže ľahko postaviť a prevrhnúť stoličku. Takisto si dávajte pozor aby stolička neobsahovala miesta, kde si môže dieťatko pricvaknúť prstíky. Na čo sa teda zamerať?

  • EN 14988:2006 Detské vysoké stoličky - je dôležité aby stolička spĺňala túto európsku normu

  • bezpečnostné popruhy - popruhy zabránia akémukoľvek stavaniu a prípadnému prevrhnutiu alebo vypadnutiu zo stoličky. Populárne sú dnes popruhy s 5 bodovým upínaním, kde dieťa dokážete skutočne upevniť, na rozdiel od jednoduchších, kde je iba popruh okolo pasu.

  • ak máte pohyblivé kolieska, uistite sa, že stolička má kvalitný uzamykací systém

  • materiál - pri drevenej stoličke buďte opatrní a všímajte si, či drevo nie je poškodené. Pri plastovej stoličke sa uistite, či výrobca garantuje, že použité materiály nie sú toxické

  • stabilita stoličky - uistite sa, že stolička je stabilná aj pri jemnom kývaní zo strany na stranu

  • výška chrbtovej opierky by mala byť viac ako 25 cm - ináč môže dieťa zo stoličky ľahko vypadnúť

2. Praktická stránka

Je dôležité, aby sa stolička dala ľahko čistiť a materiály bolo možné prať v práčke pri 40 stupňoch Celzia. Takisto by malo byť jednoduché vložiť a vybrať dieťatko zo stoličky a pripnúť mu bezpečnostné popruhy.

3. Pohodlie dieťaťa

  • ergonomicky tvarovaná stolička zaručí, že dieťatko v nej bude sedieť v prirodzenej polohe
  • poduška operadla by mala byť dostatočne vystužená, aby bábätko pohodlne sedelo a malo podopretý chrbát.

Tip:

Aj keď sú ale jedálenské stoličky skutočne komfortné, postupne by ste mali učiť dieťa jesť pri klasickom stole, preto pri kúpe stoličky myslite na to, aby šiel jedálenský pult odňať a mohli ste ho zasunúť za stôl.  Takto sa dieťa bude učiť stolovať spolu s vami.

Chystáte sa začať s príkrmami? Praktické rady nájdete v našich článkoch:

Správny jedálniček v období zavádzania príkrmov

Ako začať prikrmovať

Kedy správne zavádzať príkrmy