Ako často mám dojčiť novorodenca

Bábätko papá.

Počas prvých týždňov dojčenia sa odporúča dojčiť dieťa vtedy, keď to vyžaduje a nesnažiť sa zavádzať žiadny pravidelný režim.

Pri dojčení sa snažte čo najpozornejšie sledovať dieťa a nehľadieť na čas a čoskoro si sama všimnete znaky, že je dieťa hladné a určité pravidelnosti, ktoré sú s tým spojené.

Pamätajte si ale, že každá takáto pravidelnosť je len krátkodobá. Keď bude dieťa prechádzať rôznymi fázami skokového rastu, bude sa jeho chuť k jedlu – a teda aj potreba dojčenia – meniť.

Princíp vytvárania mlieka

Čím viac ale budete dojčiť, tým viac mlieka si bude telo vytvárať a čoskoro zistíte, že sa vaše telo dokáže prispôsobiť princípu dopytu a ponuky a množstvo mlieka sa prispôsobuje potrebám dieťaťa. 

Ako často dojčiť novorodenca

Novorodenci potrebujú časté dojčenie – až každé dve či tri hodiny – a v prvých dňoch niekedy ešte častejšie. Materské mlieko sa veľmi rýchlo trávi a ich žalúdky sú ešte veľmi malé, takže najlepší režim sa dá zhrnúť slovami „trochu a každú chvíľu". Nočné dojčenie je obzvlášť v prvých týždňoch života veľmi dôležité, pretože tvorí základ výživových požiadaviek dieťaťa a aj má vplyv na množstvo vášho mlieka.

Nočné prebúdzanie na dojčenie je pre vás isto náročné, preto je potrebné spať v tomto období vo chvíli, kedy spí vaše dieťa (teda aj cez deň); potrebujete veľa odpočinku pre to, aby sa tvorba vášho mlieka ustálila. Ak máte pocit, že je nutné vo chvíľach spánku dieťaťa, urobiť domáce práce, požiadajte niekoho o pomoc alebo si ich nevšímajte – ďaleko dôležitejšie ako uprataný byt a uvarená večera je teraz to, čo robíte pre svoje dieťa. Ak je vaše dieťa plné energie, je to dobrá známka toho, že dostáva dostatok materského mlieka. Ak si robíte starosti o množstvo mlieka, porozprávajte sa so svojím detským lekárom.

Mliekomer

Má vaše dieťatko dostatok mlieka? Zistite jednoducho v našej aplikácií.