Trénujte imunitu vášho
dieťaťa i po prvom roku,

aby dobre fungovala, keď
ju bude potrebovať
Vedeli ste, že imunitný systém dieťaťa sa vyvíja predovšetkým počas prvých 3 rokov života?
A že v porovnaní s dospelým človekom má ročné dieťa iba polovicu protilátok?
100%
0%
Vývoj imunitného systému (%)
Imunitný systém
Vek dieťaťa
1. rok
2. rok
3. rok

Imunita vášho dieťaťa rozhodne, čo pochytí od ostatných

Prvé ihrisko a prvý kontakt s ďalšími deťmi vystavuje dieťa veľkému množstvu baktérií a mikroorganizmov, s ktorými sa dieťa zatiaľ nestretlo. Telo si buduje imunitu práve i prekonávaním infekcií. Zdravý imunitný systém neznamená, že dieťa nikdy neochorie, ale znamená že infekciu prekoná bez komplikácií. Počas prvých rokov života sa imunita musí najprv vytrénovať, naučiť sa brániť a buduje sa tzv. imunitná pamäť.
4x ročne ochorie zdravé dieťa infekciou dýchacích ciest
6-8 respiračných infekcií ročne je u malých detí odborníkmi stále považované za normálne

Prečítajte si 7 rád na podporu imunity vášho dieťaťa od popredného českého imunológa, Prof. RNDr. Jana Krejska, CSc.

Imunitný systém je veľmi zložitý mechanizmus, ktorý človeku slúži na to, aby sa organizmus vedel brániť pred rôznymi “narušiteľmi”. Dieťa sa s vrodenou zložkou imunity narodí, získanú imunitu si ale musí vybudovať. Čo teda robiť, aby vaše dieťa zostávalo doma v posteli čo najmenej?
1
Správna výživa
Je vedecky dokázané, že 70 % buniek imunitného systému sa nachádza v sliznici čreva. Preto dbajte na to, aby ste správnym výberom stravy podporili imunitu.
2
Pohyb
Vhodne vybraná pravidelná fyzická aktivita zvyšuje počet prirodzených protilátok a posilňuje obranyschopnosť detí.
3
Dostatok slnka
Vitamín D patrí k dôležitým látkam zabezpečujúcim správne fungovanie imunity. Ľudský organizmus ho získava pravidelným pobytom na slnku, nezabúdajte však dieťa chrániť pred UV žiarením.
4
Primeraná hygiena
Nepreháňajte to so sterilitou používaním dezinfekčných a antibakteriálnych čistiacich prostriedkov. Inak bude dieťa náchylnejšie k ochoreniu v kolektíve.
5
Dostatok kvalitného spánku
Batoľa by malo spať 12-14 hodín denne. Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu, vrátane imunity.
6
S antibiotikami opatrne
Antibiotiká ničia nielen škodlivé baktérie, ale tiež miliardy „dobrých“ baktérií a oslabujú a narušujú tak rozvoj prirodzenej obranyschopnosti. Až 80 % ochorení detí v predškolskom veku je vírusového pôvodu a užívanie antibiotík pri ich liečbe je zbytočné.
7
Prebiotiká
Prebiotické oligosacharidy (rozpustný typ vlákniny) by nemali v strave dieťaťa chýbať.

Nepodceňujte mliečnu zložku v jedálničku batoľaťa

Dlhodobo podporovať formovanie a optimálne fungovanie imunitných funkcií u dieťaťa je možné predovšetkým kvalitnou a pestrou stravou. Aj po prvom roku života hraje v strave dieťaťa nenahraditeľnú úlohu mliečna zložka.

U detí, ktoré nemôžu byť dojčené, je potrebné materské mlieko nahradiť batoľacím mliekom s obsahom všetkých dôležitých živín pre tento vek. Bežné kravské mlieko, vzhľadom na zloženie, je vhodné zavádzať až od 3 rokov. Pediatrami odporúčaná denná dávka mlieka pre batoľatá je aspoň 330 ml denne.