Nutričné programovanie

Vedeli ste, že môžete ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa v dospelosti?

Budujte zdravie dieťaťa už v priebehu tehotenstva až po batoľací vek!

Veda o nutričnom programovaní v rannom veku (ENP = Early Life Nutritional programming) hovorí o dôležitosti výživy a okololitých faktorov pre  budúce zdravie dieťaťa .

Zistite o nutričnom programovaní viac ako člen Nutriklubu.

Zaregistrujte sa

Preskúmajte, čo vás s dieťatkom čaká mesiac po mesiaci

Každý mesiac s dieťátkom je iný – nie len preto, že sa rozvíja závratnou rýchlosťou. Preskúmajte mesiac a zistite ešte viac podrobností o tom, čo vás čaká počas tehotenstva a starostlivosti o dieťatko.

Vyberte si mesiac
Zobraziť články

Budúcnosť dieťaťa máte vo svojich rukách ikona_80-20procent_sk-original

Nutričné programovanie stavia na „pravidle“ 80/20. Na základe najnovších vedeckých poznatkov vieme, že zdravie dieťaťa je dané nanajvýš z 20 % génmi a najmenej z 80 % ho v ranom veku určujú okolité faktory, ktoré môžete pozitívne ovplyvniť. Podstatnou súčasťou týchto vplyvov je výživa.

Za alergie a obezitu teda  nemôzu len gény. Áno, najmenej z 80 % môžete napr. vďaka voľbe výživy znížiť šance, že dieťa bude trpieť obezitou, cukrovkou, alergiou, astmou či srdcovými chorobami.

Od počatia až po batoľa

Rozhodujúci vplyv na zdravie dieťaťa v dospelosti má výživa matky v dobe tehotenstva, kojenie a voľba výživy v kojeneckom a batoľacom veku.

timeline_sk_rgb_150dpi-original

V tomto období života dieťaťa teda môžete  správnou voľbou výživy , podporou pohybu, zdravého  vývoja a dalších faktorov znížiť riziko obezity alebo  problémov s imunitou v dospievaní a dospelom veku.

Výživa tiež pomôže podporiť:

 • zdravý energetický metabolizmus
 • vývoj mozgu
 • správnu funkciu  imunity
Gluckman et al. Developmental origins of health and disease: reducing the burden of chronic disease in the next generation. Genome Med. 2010 Feb 24;2(2):14.
Ali, Genetics of Type II Diabetes. WJD 2013, 4: 114-123.
Lillycrop, Effect of maternal diet on the epigenome: implications for human metabolic disease. Proc Nutr Soc 2011, 70:64-72.
Voight et al, Twelve type II Diabetes susceptibility loci identified through large scale association analysis. Nat Gen 2010, 42:579-589.
Hebebrand et al. Chipping away the 'missing heritability': GIANT steps forward in the molecular elucidation of obesity - but still lots to go. Obes Facts 2010,3:294-303
Waterland RA, Michaels KB. Epigenetic epidemiology of the developmental origins hypothesis. Ann Rev Nutr, 2007, 27:363-388

Zistite viac podrobností v článkoch o nutričnom programovaní!

Článok

Nutričné programovanie v ranom veku

Začiatok výživy dieťaťa v najranejšom veku významne ovplyvňuje jeho zdravie v dospelosti. Veda o nutričnom programovaní (medzinárodne známa ako Early life Nutritional Programming – ENP) sa zaoberá tým, ako správny jedálniček matky v tehotenstve a dieťaťa v prvých mesiacoch a rokoch života pozitívne ovplyvní budúce zdravie dieťaťa. My Vás teraz s touto vedou zoznámime bližšie.

Článok

Ako funguje imunitný systém dieťaťa

Imunitný systém vášho dieťaťa závisí z veľkej časti na správnej výžive, ktorá mu pomôže vybudovať celoživotnú obranyschopnosť. Zistite, ako môžete podporiť správnu funkciu jeho imunitného systému, ktorá pomôže vášmu dieťaťu odolávať chorobám po celý život.

Článok

Správna výživa pre dlhý a zdravý život

Vonkajšie vplyvy v raných fázach života vášho dieťaťa ovplyvňujú aj jeho život v dospelosti. Zistite, ako môžete pomôcť formovať zdravie vášho dieťaťa v dospelosti, nasledujúc určitých nutričných princípov.

Článok

DNA je len časť celého príbehu

Genetická výbava vášho dieťaťa ovplyvňuje približne len z 20% toho, aký zdravý človek sa z nej v dospelosti stane. Zistite, ako pozitívne ovplyvniť zvyšných 80% a prispieť tak k jeho budúcemu zdraviu a životnej pohode.

 1. Miriam
  Odborníčka na detskú výživu a v starostlivosti o deti, laktačná poradkyňa

  Poznáte všetky spôsoby, ako posilňovať imunitu dojčaťa tak, aby bolo čo najmenej choré? Mám pre vás 5 tipov, ako zvýšiť detskú imunitu.

  Zobraziť článok
 2. Andrea
  Nutričná terapeutka, farmaceutická laborantka a laktačná poradkyňa

  Dojčíte, ale "bežná" poloha v sede vám nevyhovuje? Existujú aj ďalšie - napríklad pre malých novorodencov alebo pre nočné dojčenie.

  Zobraziť článok
 3. Jitka
  Nutričná terapeutka a odborníčka na detskú výživu

  Prvé kŕmenie z fľaše je pre dieťa veľká zmena. S učením na fľaštičku začnite vtedy, keď ste vy aj dieťa v pokoji a v domácom prostredí.

  Zobraziť článok
 4. Lucia
  Zdravotná sestra, odborník na výživu a alergie, laktačný poradca

  Viete, kedy zavádzať do stravy dieťaťa potenciálne alergény tak, aby ste minimalizovali vznik alergií? Začnite s príkrmami v tzv. imunologickom okne!

  Zobraziť článok
 5. Ludmila
  Laktačná poradkyňa, pôrodná asistentka a odborníčka na psychomotorický vývoj detí

  Aj keď sa o zadoček bábätka staráme správne, niekedy sa zapareninám jednoducho nevyhneme. Trpezlivo prebaľujte, ideálne aj v noci!

  Zobraziť článok