Kedy ísť s novorodencom na prechádzku?

Kedy ísť s novorodencom na prechádzku?

 Andrea Andrea
3 minúty čítania

Odkedy sú prechádzky pre novorodenca vhodné a ako sa na ne čo najlepšie pripraviť? Kedy je najvhodnejšia doba ísť von? Čo si máte vziať na prechádzku so sebou?

Do obľúbených

Kedy ísť s novorodencom na prechádzku?

 Andrea Andrea

Odkedy sú prechádzky pre novorodenca vhodné a ako sa na ne čo najlepšie pripraviť? Kedy je najvhodnejšia doba ísť von? Čo si máte vziať na prechádzku so sebou?

Do obľúbených

Chodiť s dieťaťom na čerstvý vzduch je dobré, ale malo by to byť predovšetkým do prírody alebo do parkov, nie na frekventované miesta, kde sa pohybuje veľa ľudí a áut. Dieťa sa pri pobyte vonku viac okysličí, čo má pozitívny vplyv na jeho chuť do jedla a aj na spánok. Navyše sa pobytom vonku otužuje, zoznamuje sa s novými podnetmi a rozširuje si tak svoje poznanie.

Kedy ísť s novorodencom von a na čo si treba dávať pozor? 

Medzi prvým a druhým týždňom veku už môžete pokojne na čerstvý vzduch, ale len na kratšiu dobu a na miesta, kde sa nepohybuje veľké množstvo ľudí. Samozrejme je dôležité vnímať vonku počasie - tak malé dieťa by nemalo byť na veľkom mraze a ani príliš veľké teplo nie je žiaduce, keďže môže dôjsť k prehriatiu.

Najvhodnejšia doba na vychádzku:

 • v lete počas dopoludnia alebo popoludní, keď je príjemne teplo, vyhnite sa času okolo poludnia,

 • v zime bežte von medzi 11. a 14. hodinou, kedy je najteplejšie.

Dajte si pozor na:

 • ak je veľký vietor, radšej nikam nechoďte (veľký vietor dvíha mraky prachu, peľu a nečistôt, ktoré by mohli bábätku vadiť),

 • v zimných obdobiach pri teplote menej ako 5 stupňov pod nulou s novorodencom von nechoďte,

 • v zime takisto nezabudnite na namazanie tváričky vášho novorodenca mastnejším krémom, v lete zase tváričku, ruky a všetko vystavené slnku natrite krémom s vysokým ochranným faktorom,

 • v horúcich dňoch by sa nemalo dieťa v kočíku prehrievať, a ak máte striešku hore, je vo vnútri ako v peci.

Máte doma balkón, záhradku alebo terasu? Nechajte bábätko pokojne odpočívať v kočíku, ale nikdy nie na priamom slnku, to by mu mohlo ublížiť. Ideálny je tieň alebo polotieň a miesto, kde je dieťa chránené pred vetrom a dažďom.

Čo si vziať na prechádzku so sebou?

Aj keď pôjdete len na krátku prechádzku, radšej sa dobre vybavte, aby vám v prípade nutnosti nič nechýbalo. Do kočíka si teda vezmite:

 • náhradné plienky,

 • prebaľovaciu podložku (papierová stačí, po použití ju potom vyhodíte),

 • čistiace obrúsky a papierové vreckovky,

 • pre istotu aj náhradné oblečenie (body a dupačky),

 • dojčenskú fľašu (ak nedojčíte), dojčenskú vodu a prípadne hotové pripravené mlieko v termoobale (ale len pokiaľ viete, že dieťa mlieko skonzumuje do 2 hodín od prípravy, na dlhšie cesty si odporúčame vziať prevarenú dojčenskú vodu v termoske a dojčenské mlieko v dávkovači, ktoré v prípade potreby zmiešate v dojčenskej fľaši).

Ako novorodenca na prechádzku obliecť?

Všeobecne sa odporúča vrstvenie oblečenia a dať dieťaťu o jednu vrstvu viac, ako máte na sebe vy. Nezabudnite však na pokrývku hlavy, keďže novorodenec ešte nemá dobre vyvinutú termoreguláciu a môže ľahko prechladnúť, či dostať úpal.

Pomohol vám článok?
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa