Prečo je pre batoľa dôležitá hudba?

Prečo je pre batoľa dôležitá hudba?

 Ludmila Ludmila
3 minúty čítania

Len čo vaše dieťa začuje nejakú pesničku, začne podupkávať a tancovať. Väčšinu detí baví počúvať rôzne zvuky a rýmy a skúšať tlieskať. Hrajte sa s nimi.

Do obľúbených

Prečo je pre batoľa dôležitá hudba?

 Ludmila Ludmila

Len čo vaše dieťa začuje nejakú pesničku, začne podupkávať a tancovať. Väčšinu detí baví počúvať rôzne zvuky a rýmy a skúšať tlieskať. Hrajte sa s nimi.

Do obľúbených

Vytváranie zvukov ako nová zábava

Nič na tom nie je – aktívne vytváranie hudby je jednoduché, dieťa veľmi rýchlo objaví radosť z búchania a štrkotania, ktoré sa dá pripojiť k pesničke. Približne od dvoch rokov sa snaží aj spievať alebo opakovať rytmické riekanky. Spievanie uspávaniek a pesničiek či recitovanie riekaniek deti upokojuje. Počujú mamin (alebo otcov) hlas a zvyčajne to býva krásna spoločná chvíľa, kedy sa nikto nikam nenáhli.

Spev pôsobí na emócie a upokojuje

Spievanie v mozgu aktivuje iné centrá než bežná hovorená reč, viac pôsobí na emócie, preto je spievanie uspávaniek také upokojujúce. Často sa k nemu pridáva aj mierne pohojdávanie, kedy mamička hojdá dieťa v náručí, alebo ho objíma a hojdajú sa spolu.  

Deťom spievajte, budú múdrejšie! 

  • Deti majú radi rituály a uspávanky, pesničky či riekanky sú vždy tie isté. Tým sú pre deti predvídateľné. Časom sa text naučia a môžu si spievať spolu s rodičmi, čím sa pesnička či riekanka pre ne stane pôsobivejšia. Niektoré deti sa potom spievaním pesničiek a recitovaním riekaniek upokojujú aj samé, pretože zistili, že im to pomáha. Spievaním pesničiek či recitovaním riekaniek sa tiež dá vyplniť čas a zahnať nuda.  

  • Spievaním pesničiek či recitovaním riekaniek sa rozvíja aj inteligencia detí. Cvičia si pamäť, obohacujú si slovnú zásobu, rozvíjajú hudobnú inteligenciu, cibria si jazykový cit.  

  • Naladia sa na rodičov a vytvoria si pocit bezpečia.

Neviete spievať? Nevadí!

  • Pustite si nejakú pesničku a spolu s dieťaťom pochodujte, rýchlo, pomaly, krátkymi krokmi, jednoducho sa s ním „vybláznite“.  

  • Ak máte nejaký hudobný nástroj, zahrajte naň. Jednoduché nástroje môžete aj kúpiť, napríklad malé bubny a pod. Hudobné nástroje však nájdete aj doma v kuchyni, napríklad vareškou môže dieťa búchať o hrniec, vidličkou o plechovku, alebo si môže s pokrievok urobiť činely (pozor na susedov). Takéto búchanie na „bubny“ z hrncov je pre batoľa nenahraditeľným zdrojom zábavy a nových skúseností.

Dôležitú úlohu v hudobnej výchove plní aj napodobňovanie zvukov – vydávajte najrôznejšie zvuky. 

Mohlo by vás zaujímať: Dôležitosť kníh pre batoľa
Pomohol vám článok?
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa