Otec pri pôrode - áno alebo nie?

Veľa párov si v súčasnosti kladie otázku, či by mal byť otec pri pôrode. Určite je to otázka kompromisu a nemali by ste byť ovplyvnení módnymi trendmi.

Má byť otec pri pôrode?

To, že jeden pár bol z účasti otca pri pôrode nadšený, rozhodne neznamená, že tomu bude aj u páru iného. V žiadnom prípade by otec na účasť pri pôrode nemal byť nútený. Platí však aj opak, partner nemá právo žiadať od svojej partnerky, aby sa mu predvádzala v intímnej situácii, keď je jej to nemilé. Pokiaľ nie sú rešpektované tieto základné pravidlá, môže byť zážitok z pôrodu pre oboch veľmi skľučujúci.

Význam predpôrodnej prípravy

Ak dôjde k dohode a otec pri pôrode účastný bude, mal by byť vyškolený v rámci predpôrodnej prípravy. Bude preškolený o tom, čo ho čaká a aby bol na pôrodnej sále naozajstnou oporou. Realita pôrodného sálu môže nepripraveného otca veľmi nemilo zaskočiť. Nastávajú potom situácie, keď si personál pôrodnej sály musí všímať viac otca ako rodičku.

Dôležité tiež je, aby otec v určitých situáciách rešpektoval personál pôrodnej sály. Pri vzniknutej komplikácii či nutnosti rýchlo reagovať by mohol byť prekážkou. Je zbytočné, aby dochádzalo ku konfliktným situáciám, ktoré môžu veľmi výrazne narušiť celkový dojem z inak bezproblémového pôrodu.

Úloha otca pri pôrode

Partner pri pôrode poskytuje matke oporu, je akýmsi tlmočníkom a prostredníkom medzi ňou a ošetrujúcim personálom. Povzbudzuje ju a pomáha jej znášať bolesť.

Mnohí muži predstavujú pri pôrode pre svoje ženy skutočnú pomoc a oporu. Dokážu ženu zbaviť pocitu, že je vo svojej ťažkej situácii sama medzi cudzími ľuďmi. Spoločne zvládnutý pôrod u mnohých párov prehĺbi ich vzájomný vzťah. Mnoho mužov prítomných pri pôrode si práve v tomto okamihu v plnej sile uvedomí skutočnosť, že sa stali otcami.

Mohlo by vás zaujímať: Čo si zobrať do pôrodnice.