Očkovanie detí proti chrípke
Očkovanie detí proti chrípke
 Andrea Andrea
3 minúty čítania

Očkovanie proti chrípke je v súčasnosti veľmi bežné a aj bezpečné. Kedy je najvhodnejšia doba na očkovanie detí a aké vakcíny sú dostupné?

Do obľúbených

Očkovanie detí proti chrípke

 Andrea Andrea
3 minúty čítania

Očkovanie proti chrípke je v súčasnosti veľmi bežné a aj bezpečné. Kedy je najvhodnejšia doba na očkovanie detí a aké vakcíny sú dostupné?

Do obľúbených

1. Ako sa chrípka prejavuje?

 • Má veľmi krátku inkubačnú dobu (18 až 24 hodín).

 • Prejavovať sa začne spravidla bolesťou hlavy, horúčkou, potom pribúda zimnica. Človek sa cíti unavený, môže sa objaviť nevolnosť a zvracanie.

 • Po dvoch dňoch nastupujú klasické príznaky pre ochorenia dýchacích ciest – nádcha, kašeľ (najskôr suchý, potom vlhký).

2. Ako sa brániť proti chrípke?

Chrípka sa môže liečiť tzv. antivirotikami (napr. lieky Tamiflu alebo Relenza). Tieto pôsobia priamo proti chrípkovému vírusu. Ďalej sa potláčajú príznaky chrípky (tzv. symptomatická liečba) – užívajú sa lieky proti teplote, bolesti, event. kašľu a nádche.

3. Prevencia proti chrípke

 • Zlepšovať odolnosť organizmu (otužovaním, pohybom na čerstvom vzduchu, konzumáciou vitamínov, selénu a zinku).

 • Vyhýbať sa miestam, kde sa zhromažďujú davy ľudí. Práve na takýchto miestach je pohyb v čase chrípkovej epidémie veľmi riskantný.

 • Dodržiavať hygienické návyky – pri smrkaní a kýchaní používať vreckovku, umývať si ruky (vírus sa prenáša aj dotykom).

4. Očkovanie proti chrípke

Očkovanie je ďalšou možnosťou, ako sa proti chrípke brániť. Očkovanie sa musí každoročne opakovať, pretože každú chrípkovú sezónu riadi trochu iný chrípkový vírus. Vakcína sa teda každý rok obmieňa podľa odporučenia Svetovej zdravotníckej organizácie. Tá vydá vždy vo februári prehlásenie, proti ktorým konkrétnym vírusom majú výrobcovia vyvíjať vakcínu pre nasledujúcu chrípkovú sezónu.

5. Očkovacia schéma

Očkovanie sa robí najlepšie na jeseň (od septembra do polovice decembra). 

V Slovenskej republike sú registrované viaceré vakcíny proti chrípke – napr. Begrivac, Fluarix, IDflu, Inflexal V, Influvac, Vaxigrip, Fluad, Prepandrix a Optaflu, Daronrix, Focetria, Fluenz, Pumarix, Preflucel.  

Teraz je v lekárňach bežne dostupná vakcína Vaxigrip a Influvac, preto sa budeme venovať  len bežne dostupným a používaným vakcínam – Vaxigrip a Influvac. 

a. Vakcína Vaxigrip

 • Deti - Touto vakcínou sa môžu očkovať deti od troch rokov. Ak máte mladšie dieťa, je vhodné poradiť sa s pediatrom, pretože klinické údaje pre tento vek sú obmedzené. Deťom, ktoré neboli v minulosti očkované by mala byť podaná 2. dávka v intervale najmenej 4 dní.

 • Tehotné - U tejto skupiny je potrebné zvážiť, aké je riziko komplikácie chrípky. Ak je väčšie ako riziko vakcinácie, tak je lepšie sa nechať očkovať (kedykoľvek v priebehu tehotenstva). Inak sa odporúča s vakcináciou počkať aspoň do druhého trimestra.

 • Dojčiace ženy - Vakcína je vhodná aj pre dojčiace ženy.

Aké môžu byť nežiaduce účinky očkovania?

Kontraindikáciou pre očkovanie je alergia na bielkovinu vaječného bielka, pretože tá sa nachádza vo vakcíne. Takisto je potrebné očkovanie odložiť v prípade práve prebiehajúceho horúčkovitého ochorenia.

Ako časté nežiaduce účinky po aplikácii vakcíny Vaxigrip boli popisované bolesti hlavy, svalov, potenie, teplota a únava. Tieto príznaky, pripomínajúce chrípku, ale do 1 až 2 dní vymiznú.

b. Vakcína Influvac

 • Deti - Touto vakcínou sa očkujú deti od troch rokov, mladšie len po odbornom zvážení. Deťom, ktoré neboli v minulosti očkované by mala byť podaná 2. dávka v intervale najmenej 4 týždňov.

 • Tehotné - Tehotné ženy sa môžu nechať touto vakcínou očkovať, najlepšie však od 2. trimestra.

 • Dojčiace ženy - Vakcína je vhodná aj pre túto skupinu žien. Očkovať sa môžu bez obmedzení.

Aké môžu byť nežiaduce účinky očkovania?

Kontraindikácie a nežiaduce účinky sú veľmi podobné predchádzajúcej vakcíne.

 

Očkovanie proti chrípke sa odporúča predovšetkým ľuďom, ktorí v minulých rokoch prekonali chrípku so závažným priebehom alebo ak sa u nich komplikácie očakávajú.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa