Nočné kŕmenie - budí sa vaše dieťa príliš často?

Dojčatá majú veľmi malý žalúdok a to znamená, že sú častejšie hladní. Môžu sa ale takisto budiť aj kvôli iným príčinám než len prázdne bruško.

Počas prvých troch mesiacov života vášho bábätka môže byť jeho žalúdok tak malý, že bude potrebné ho kŕmiť počas dňa i noci, aby malo dostatočný prísun mlieka. Ale aj po troch mesiacoch existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo sa vaše bábätko budí počas noci na kŕmenie, napr.:

Zrušenie nežiaducich návykov

Novorodenci majú len malé žalúdky, takže sa v noci budia, pretože môžu naraz prijať iba malé množstvo mlieka. Dojčenie potrebujú v pravidelných intervaloch po celý deň aj noc, aby dostali dostatočné množstvo mlieka.

Niektoré staršie deti a batoľatá sa však môžu budiť počas noci kvôli dojčeniu, ktoré nie je nevyhnutne nutné. Aby ste tieto nežiaduce návyky eliminovali, skúste zredukovať počet a dĺžku odpočinku počas dňa. To môže spôsobiť u dieťaťa väčšiu únavu a potrebu spať v noci dlhšiu dobu. Vzhľadom k tomu, že budú cez deň dlhšie hore, budú mať viac času na kŕmenie, ktoré im nebude kvôli dlhšiemu spánku v noci chýbať. Keď sa prebudí, môžete ho tiež skúsiť utešiť niečím iným než kŕmením, napríklad pomaznaním.

TIP:

Viac rad ako na lepší spánok si môžete prečítať v článku: Tipy pre lepší spánok novorodenca, dojčaťa a batoľaťa 

Ako pomôcť svojmu dieťaťu vytvoriť si dobré spacie návyky hneď od začiatku si môžete prečítať v článku: Spacie návyky detí