Ako správne držať novorodenca
Ako správne držať novorodenca
 Kolektív odborníkov Kolektív odborníkov
3 minúty čítania

Každá mamička pociťuje pri prvom bábätku hneď po narodení obavy, či ho drží správne. Poradíme vám ako správne držať vaše bábätko a na čo si treba dať pozor.

Do obľúbených

Ako správne držať novorodenca

 Kolektív odborníkov Kolektív odborníkov

Každá mamička pociťuje pri prvom bábätku hneď po narodení obavy, či ho drží správne. Poradíme vám ako správne držať vaše bábätko a na čo si treba dať pozor.

Do obľúbených

 Správne držanie novorodenca

  • Manipulácia s dieťaťom má byť šetrná a jemná, aby neviedla k preľaknutiu dieťaťa . Vyvarovať by sme sa mali rýchlych a prudkých pohybov, ktoré môžu dieťa dráždiť.

  • Pri zdvíhaní a pokladaní podopierame dieťaťu hlavu a telo tak, aby nepadala do záklonu. 

  • Manipuláciu vykonávame striedavo na obe ruky a obe strany, aby bola záťaž vyrovnaná. Do jedného roka sa hybnosť oboch rúčok vyvíja rovnako, až po roku veku začína dieťa dávať prednosť pravej alebo ľavej ruke. 

  • Zvýšená poloha (v postieľke aj v kočíku) má význam pri častom grckaní. V ostatných prípadoch volíme prirodzenú horizontálnu polohu.

Zapamatujte si

Pre správny vývoj šijového svalstva by dieťa malo byť v bdelom stave pravidelne na kratšiu dobu (napr. pri každom prebalení na 2 - 3 minúty, pred alebo po kúpaní atď.) ukladané do polohy na brušku. Pre spánok je vyhradená poloha na chrbte!

1. Držanie v klbku

Dieťa je opreté bokom o našu hruď, hlavičku má opretú v našom lakťovom ohybe, pri vysoko zdvihnutom lakti. Vysoko zdvihnutým predlaktím a svojou hruďou vytvárame dieťaťu bezpečnú náruč. Rukou, v ktorej lakťovom ohybe spočíva hlavička, podopierame ľahko ohnuté stehienka dieťaťa. Druhou rukou podložíme jeho chrbátik. Dieťa sa v tejto polohe cíti bezpečne, vidí na nás a pri plači sa ľahšie upokojí.

2. Klokankovanie

Dieťa si oprieme chrbtom o svoju hruď, ktorá je zároveň oporou pre jeho hlavičku. Jednou rukou mu pridržujeme hrudníček a druhou sa podopiera zadoček. V tejto polohe môže dieťa sledovať rôzne hračky a predmety. Hodí sa aj na odgrgnutie.

3. Tigrík

Dieťa je položené na našom predlaktí, tvárou dolu, bokom sa opiera o našu hruď. Rukou, na ktorej predlaktí je položené, ho držíme za zadoček a tlačíme k sebe. Z klbka si dieťa môžeme ľahko prechytiť a zmeniť polohu na ,,tigríka". Táto poloha je vhodná na nosenie dieťaťa, ale aj na masírovanie bruška, cvičenie a posilňovanie chrbtových svalov. Nôžky dieťaťa by vždy mali byť pokrčené. Tiež sa hodí aj na odgrnutie.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Čo robiť keď má dieťa nafúknuté bruško

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3
Pomohol vám článok?
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa